Článek
Co je to vlastně LED? Dioda vyzařující světlo (z anglického Light Emitting Diode). A výhody LEDky ve srovnání s klasickými žárovkami? Mnohonásobně delší životnost (až 25 let), vyšší účinnost, nižší účty za elektrickou energii, okamžitý náběh, praktická velikost (jsou malé, vejdou se všude) a tak bychom mohli pokračovat.
Samostatně, nebo se svítidlem
Podle Petra Zavřela ze společnosti Eglo v zásadě existují dva způsoby použití LED technologie: 1. Svítidla jsou už z výroby osazena LED panely nebo páskami, zde se myslí hlavně na design. Ovšem když přestane svítit konkrétní čip, musí se vyměnit buď celý modul, nebo pokud to konstrukce svítidla umožňuje, pak jen ten jeden čip. V každém případě to chce zásah odborníka. 2. LED zdroje, které se můžou dát do svítidel, jež máte doma. Dnes se tato technologie používá v zásadě u všech nejrozšířenějších druhů „koncovek" zdroje (závitů a patic), to znamená E27, E14, GU10, MR16 a podobně. Jakmile přestanou svítit, snadno je vyměníte.
Kde můžete mít LEDky?
Doma všude, v hlavních i vedlejších světelných zdrojích, tedy jak v lustrech, tak v lampičkách. Hodí se i jako nasvícení určité části, například poliček, televizního stolku, čela postele a podobně, ovšem používají se i pro nasvícení domu nebo zahrady. Buď tedy zvolíte svítidlo s LEDkou, samotný LEDkový zdroj, nebo vsadíte na LED pásky, které většinou mají oboustrannou lepicí pásku, takže se snadno připevňují (můžou být vybavené systémem, umožňujícím volbu barevného spektra podle vaší momentální nálady).
Běžné LED zdroje se prodávají v barvách teploty od 2500 K do 6500 K, přičemž nejnižší hodnota je teplá, vhodná do ložnic, obývacích pokojů, nejvyšší studená, blížící se dennímu světlu (použití v koupelnách, kuchyních, na osvětlení pracovního stolu…).
Kolik s nimi ušetříte?
Jedna LEDka může sloužit i 25 let. Tak si to srovnejme. „Když klasická 60W žárovka stála 10 korun a během 25 000 hodin svícení jste ji vyměňovali 25x, pak za 25 let vás vyšla na 250 korun.S touto žárovkou je srovnatelná 8W LED, stojící zhruba 500 korun, přičemž za 25 let potřebujete jednu. Zato pak máte asi 7x menší spotřebu elektřiny a záleží jen na vás, jak dlouho denně svítíte,“ říká Petr Zavřel.
A uvádí další příklad, porovnání LEDky s úspornou žárovkou. „Zde je výpočet obdobný jen s tím rozdílem, že 15W úsporka stojí asi 80 korun a za 25 000 hodin svícení ji vyměníte zhruba 3x. Spotřeba elektřiny pak v případě LEDky je asi 2x menší. Tady bych ale doplnil, že LEDce na rozdíl od úsporky nevadí neustálé zapínání a vypínání, okamžitě se rozsvítí na plný výkon, je odolnější vůči otřesům a podobně.“
Převádíme watty na lumeny
Zatímco žárovky jste si kupovali podle wattů, u LEDek je nejdůležitějším parametrem světelný tok, jehož jednotkou je lumen (lm). Při nákupu si tedy ověřte, jakou mají účinnost.Že se v tom nevyznáte? Podle Štěpána Junka ze společnosti eSvetlo se rychle zorientujete díky následující tabulce, která vychází z nařízení Evropské unie.
Co říkáte, není už pomalu čas začít nahrazovat staré žárovky nejúspornějšími LEDkami?