Článek
„Hubené“ pračky se nabízejí ve dvou variantách: vrchem plněné (šířka spotřebiče je 45 cm či méně) a takzvané slim (zmenšuje se hloubka, dokonce až na 33 cm, plní se předem). A pračka se sušičkou zpravidla má podobné rozměry jako běžná pračka či sušička, vystačíte si však s jedním spotřebičem (dále jen: pračkosušička).
Subtilnější pračky
Rozdíl mezi běžnou pračkou a tou tenčí je hlavně v menším bubnu. Pak se do něj vejde o něco méně prádla. Ale tento rozdíl nemusí být nijak výrazný, a někdy není dokonce žádný. „Například slim pračky disponují ve srovnatelných rozměrech co do šířky a výšky kapacitou prádla o 1 až 2 kilogramy menší než obdobné modely hloubky 60 cm. Avšak prodávají se také slim pračky, které pojmou až 7 kilogramů prádla,“ vysvětluje Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Funkce a spotřeba
Při porovnávání funkcí běžně velké a útlejší pračky nenajdete rozdíly. I ty subtilnější jich nabízejí celu řadu, například:
- praní choulostivějších textilií, nebo naopak džínoviny či sportovního oblečení,
- dávkování pracího prostředku, na míru množství vloženého prádla,
- parní funkci, která zvyšuje efektivitu praní,
- program pro snadnější žehlení,
- krátký, takzvaný eco program, odložený start a mnohé jiné.
Stejně tak není rozdíl ve spotřebě elektrické energie, na trhu jsou rovněž pračky spadající do energetické třídy A+++ či úsporné spotřebou vody. Jako u jiných praček platí: moderní spotřebič dokáže vyhodnotit naplnění bubnu, a tomu přizpůsobí potřebné množství vody i energie.
Dva v jednom
U pračkosušičky buď jen perete, nebo sušíte, případně si zvolíte program, kdy se prádlo hned po vyprání začne automaticky sušit. „Sušení probíhá podle toho, zda se jedná o pračkosušičku klasické konstrukce bez tepelného čerpadla, nebo o pračkosušičku s tepelným čerpadlem. Je to podobné jako u samostatných sušiček," říká Karel Hrdina ze společnosti Electrolux.
„U pračkosušičky s tepelným čerpadlem jde teplý vlhký vzduch z bubnu přes filtry nejdříve do výměníku tepla. Zde se ochladí – zkondenzuje, zbaví se vlhkosti. Následně dojde k opětovnému ohřevu vzduchu a k proudění zpět do bubnu. Pračkosušička klasické konstrukce potřebuje pro kondenzaci vlhkosti jiný zdroj energie, a tím je napouštěná voda. Spotřebič po dobu sušení pomalu napouští vodu, která zajišťuje kondenzaci vlhkého vzduchu a tím vysušení prádla,“ vysvětluje Karel Hrdina.
Hledáme rozdíl
Množství prádla na sušení bude v pračkosušičce vždycky menší než na praní. Proč? „Při sušení musí mít dostatečný prostor na proudění vzduchu kolem prádla, který při praní nepotřebuje,“ podotýká Karel Hrdina. Ale protože se některé vyprané prádlo nehodí na sušení v sušičce, a také nemusíte chtít sušit všechno, nijak to nevadí. A kdybyste chtěli sušit více prádla, poohlédněte se po spotřebičích nabízející větší objemy, například 8 až 9 kg pro praní a 6 kg pro sušení.
Výhody i nevýhody
Mezi největší výhody pračkosušiček patří cena (za jeden spotřebič dáte méně než za dva) a úspora prostoru (standardní šířka a hloubka kolem 60 cm). Většina pračkosušiček však spotřebuje během sušení prádla více elektrické energie a také vody, s ohledem na použitou technologii. Běžná energetická třída u sušiček je A+ (jen ty opravdu nej mají A+++), kdežto u pračkosučiček jde o třídu A či B (byť i v tomto směru se dají najít úsporné výjimky). Rychle se zorientujete pomocí energetického štítku.
Údržba sušičky i pračkosušičky je v podstatě totožná.
Jde zkrátka o šikovné řešení do menších domácností. Jaké máte zkušenosti vy?