Článek
Výlet na kole, dlouhá túra v nových pohorkách, ukopnutý palec při brouzdání potokem… Léto je prima období na různé sportovní a pohybové aktivity, ale také se dost zvyšuje riziko zranění. I drobné rány mohou pěkně znepříjemnit život, pokud se nehojí dost rychle. Jak jim s tím pomoci?
Jak ovlivnit hojení ran
Do velké míry je rychlost hojení daná imunitním systémem a schopností regenerace. Někdo o rozbitém kolenu za pár dní neví, jinému se hojí týdny – a čím déle to trvá, tím roste riziko, že se vytvoří viditelné jizvy. Jak celý proces uspíšit?
- Zabraňte infekci - v tom je letní období zrádnější. Určitě se vám nechce kvůli drobnému zranění vynechat třeba koupání v rybníce – a právě tam si můžete do rány zanést infekci. A i když jste na dovolené v „polních“ podmínkách, udržujte zranění v čistotě.
- Udržujte vlhkost - teplo ani sucho zacelování ran nepřispívá, i když slýcháte, že hojení „chce vzduch“. „Každé poranění vylučuje tekutinu, která obsahuje řadu výživných látek a růstových činitelů a přispívá k hojení. Moderní postupy se snaží toto vlhké prostředí v ráně udržet,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová. Zranění tedy důkladně vyčistěte a překryjte například speciálním gelem nebo hydrokoloidním krycím materiálem. „Klasický gázový obvaz ránu vysuší a přischne k ní, takže si při převazu strhnete i novou tkáň,“ vysvětluje odbornice.
- Upravte jídelníček - aby se spustily procesy obnovy tkáně, je nutné mít v organismu dostatek vody – takže hodně pijte. K tomu je šikovné dodat tělu kolagen – třeba konzumací masa, ryb, vajec a oříšků, pomohou i vitaminy A a C, nezbytný je zinek.
Neposlouchejte babské rady
Hojení rány můžete zpomalit i použitím „tradičních“ metod – často nejsou moc prospěšné. Například peroxid vodíku, jodová tinktura nebo alkohol jsou velmi agresivní a ránu spíš popálí, poškodí tkáň a prodlouží hojení. Stejně tak se sádlo nehodí na popáleninu – kůži spíš ještě víc zahřeje.
Doporučit nelze ani propichování puchýřů, pokud tedy nejsou narušené nebo tak velké, že hrozí samovolné prasknutí. „Pak to udělejte sterilní jehlou a na kraji. Obsah opatrně vytlačte, naneste vhodný přípravek a sterilně zakryjte. Ránu je třeba pravidelně převazovat a sledovat průběh hojení,“ popisuje Irma Miklášová.
Chraňte jizvy
Léto je problematické i v případě, že máte čerstvé jizvy. „Pokud je vystavujete slunci, musíte volit ochranu s co nejvyšším faktorem, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci. Při koupání a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření vodou částečně prostupuje. Čerstvé jizvě dopřávejte masáž, která ji prokrví,“ radí MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka z kliniky Perfect Clinic Dermatology.
Co vám pomůže?
Na dovolenou i na výlety se vyplatí mít v lékárničce i pár věcí, které s rychlým hojením drobných odřenin, puchýřů, popálenin či řezných ran pomohou. Máme pro vás několik tipů.
Jaká je vaše osvědčená metoda hojení? Na co nedáte dopustit?