Článek
Každá květina je jiná a má samozřejmě i odlišné požadavky na to, jak s ní máte zacházet, aby dlouho vydržela. Nejlepší je, když se poradíte s floristou, ale pro jistotu nabízíme pár rad, které se týkají nejběžnějších druhů květin.
Nestresujte je a dejte jim pít
Ideální je, pokud květiny neutrpí teplotní šok už cestou. V zimě dejte pozor na to, abyste je zbytečně nevystavovali mrazu, větru. Nechejte si je zabalit do papíru, ze kterého je rozbalte až doma. V létě zas pozor na opačnou situaci. „Osobně bych nekupovala květiny z lednice nebo chladicích skříní, i když jsou na první pohled čerstvé, mohou být přemrzlé a v teple rychle rozmrznou a odkvetou,“ varuje Andrea Hojková z Květinářství Maják.
Než je dáte doma do vázy, seřízněte je. „Nebojte se konce stonků zkrátit o dva až tři centimetry. Ideálně nožem, ale stačí i ostré nůžky. Odstraníte tím případně zaschlé pletivo na konci, kvůli kterému by nebyly schopné přijímat vodu v potřebném množství,“ říká Josef Dušátko z firmy Kytky od Pepy. Květiny seřezávejte pokaždé, když měníte vodu – tedy každý druhý den. V ponořené části stonku totiž probíhají hnilobné procesy, během dvou až tří dnů hynou a nejsou schopné přijímat vodu.
Před tím, než dáte květiny do vázy, otrhejte listy, které by byly pod hladinou. Mohly by uhnívat a podstatně tím zkrátit životnost rostliny.
Vody má být ve váze jen tolik, aby byly konce potopené konce tři až pět centimetrů. Ideální je voda odstátá, protože obsahuje méně vzduchových bublin a květiny ji lépe přijímají. „Vodu musíte udržovat čistou, dezinfikovat ji. Proto se nebojte přidat pár kapek octa, citronové šťávy, nebo i sava,“ radí Josef Dušátko.
Pár tipů pro jednotlivé druhy
Jak jsme řekli – co druh květiny, to jiné potřeby. Tady jsou tedy některá specifika:
1. Gerberám dejte vody maximálně tak do výše dvou až tří centimetrů. Po chmýří na stoncích totiž voda vzlíná, takže by víc zahnívaly.
2. Slunečnici seřízněte, nalejte do hrnku vařící vodu a asi na deset vteřin ji tam ponořte. Spaří se, roztáhnou se jí cévní svazky a bude přijímat víc vody. Nebojte se, když stonek zčerná – to je důsledek spaření, ale květu nevadí. Když slunečnici při výměně vody – asi za dva dny – opět seříznete, už ji nespařujte. Stejně postupujte i u šeříku, hortenzie nebo doplňkové zeleně.
3. Pokud seřezáváte rostlinu, která má na stonku kolena, veďte řez mezi nimi. V koleni nepřijímá tolik vody, aby vydržela déle.
4. I když na většinu rostlin můžete při seřezávání vzít místo nože nůžky, v případě květin s dužnatým stonkem to neplatí. Takže hyacint, amarylis, kalu a podobně, seřízněte ostrým nožem. Pokud tento stonek zmáčknete, omezíte schopnost přijímat vodu.
5. Dřevnaté stonky naklepejte nebo rozvlákněte – platí to pro šeřík, pivoňku, hortenzii, rododendron a doplňkovou zeleň. „Můžete na nich také vytvořit pár centimetrů dlouhý řez. Pokud byly květiny déle bez vody a jsou hodně zvadlé, pomůže jim teplá voda,“ uvádí Andrea Hojková.
6. Pokud dáváte do vázy lilie, které ještě nejsou rozkvetlé, hlídejte chvíli, až se otevře květ – co nejrychleji poté je dobré odstranit tyčinky s pylem. Ten totiž dokáže znečistit okolí – a z textilu se odstraní jen velmi obtížně.
Máte vyzkoušené fígle, které vaše květiny spolehlivě udrží dlouho svěží? Rozhodně nám o nich napište!