Koupelnový nábytek se vyrábí tak, aby odolal náročnějším podmínkám, přesto není nezničitelný. Vhodnou péčí však dosáhnete toho, že bude dlouhá léta dobře vypadat i fungovat.
Článek
Hodně práce si ušetříte už tím, že si vyberete kvalitní nábytek, omezíte dlouhodobé působení negativních vlivů a budete ho udržovat v čistotě s mírou (vadí jak přehnané „drhnutí“, tak zaschlá špína).
Začíná se už při nákupu
Když jednotlivé díly nábytku dobře pasují, nebudete v budoucnu řešit potenciálně netěsné spoje (průnik vody, prachu). Proto je výhodné kupovat nábytek už smontovaný, jelikož výrobce pohlídá přesnost pravých úhlů nebo lícování dílců.
Důležité je i provedení hran. „Například povrchové lamino neumožňuje pro svoji tvrdost ohnutí přes hrany dvířek, jako je tomu u fóliované varianty, a proto se tato dvířka musí opatřit bočními hranami. Použité lepidlo téměř z třiceti procent rozhoduje o kvalitě samotných dvířek, za zbytek pak ručí strojní vybavení a kvalita zpracování,“ upozorňuje Martin Dusík z Trachey.
Voda, vlhko, teplo
Pokud má koupelnový nábytek certifikát o vodotěsnosti, už tím výrobce deklaruje jeho kvalitu. Nemá však dlouhodobě „stát“ ve vodě nebo být vystavený vlhkosti. Když ho postříkáte vodou třeba při sprchování, co nejdříve ho otřete do sucha. A po koupeli nebo sprše místnost vyvětrejte. Eliminovat kontakt nábytku s vlhkostí od země se dá i jeho instalací – kotvením na stěnu nebo postavením na nožky.
Vadí také dlouhodobé působení tepla (topení poblíž či přímý horký vzduch z fénu), zde však hodně záleží na použitém lepidle.
Péče obecně
Základ nábytku je většinou z MDF, případně LTD desky, ale může být i z masivu, jenž by měl být speciálně ošetřený, aby se zamezilo pronikání vlhkosti do dřeva a tím jeho bobtnání.
Povrchově se opatřuje folií či lakem, používá se i lamino, akrylát, sklo. Ani jeden z těchto materiálů nepotřebuje extra údržbu. Na běžné nečistoty platí jemný hadřík a voda s mýdlem či saponátem (jen u lesklých povrchů na závěr ještě leštěnka). Nebo zvolte speciální čističe doporučované výrobci či ekologicky šetrné výrobky.
Hodí se vědět
Pomocí antistatických přípravků zbavíte nábytek prachu a nečistot a současně zamezíte jejich dalšímu usazování.
„Na koupelnový nábytek lakovaný ve vysokém lesku nikdy nepoužívejte čisticí materiál obsahující alkohol, protože by mohlo dojít k narušení povrchové úpravy,“ upozorňuje Petr Blažek z Dřevojasu.
Rovněž vadí používání abraziv. Takové radikální čištění vydrží snad jen lamino. Fólii či lak abrazivy nenávratně poškodíte. U hodně lesklých akrylátových povrchů se dají drobné škrábance opravit i podomácku.
Pozor také na to, že povrchy čištěné přípravky s abrazivy můžou časem zmatnět.
„V případě hůře odstranitelných skvrn jako třeba zaschlý lak na nehty doporučuji použít bezacetonový odlakovač. Pokud máte fóliovaná či akrylátová dvířka od kvalitního výrobce, nemusíte se tohoto odlakovače bát,“ dodává Martin Dusík.