Článek
Správná intimní hygiena je zásadní, protože pokud ji neděláte dost často nebo správně, zvyšujete tím riziko infekčních onemocnění a dalších nepříjemností. Poradíme, na co byste si měly dávat pozor.
Jak často se mýt?
Intimní partie si zaslouží očistu každý den, ideálně ráno a večer a vždy po stolici. Obzvlášť důležité to je během menstruace a šestinedělí, tam by mělo být mytí častější. Opláchnout byste se měly i před a po sexu. Na co při mytí dohlédnout?
- Nemusíte do sprchy - pokud nemáte po ruce koupelnu, lze použít bidet nebo vlhčené ubrousky určené pro tyto partie.
- Správným směrem - při mytí vždy postupujte od vaginy ke konečníku, nikdy naopak. Zabráníte tak přenosu bakterií, které mohou způsobit infekci, a v důsledku i vaginální výtok.
- Zahoďte obyčejné mýdlo - na intimní partie se vyplatí pořídit si speciální mýdlo s pH 3,8–4,5 (tedy kyselejší), což je pro vaginu ideální. Obyčejná mýdla mající pH 5,5 (jsou zásaditá) mohou narušit vaginální mikroflóru a tím způsobit nejen svědění a pálení, ale i zápach. Jestliže nemáte speciální přípravek po ruce, pak si vystačíte s čistou teplou vodou.
Pozor na záchodové prkénko!
Abyste udržely své intimní partie ve zdraví, je nutné dbát nejen na hygienu, ale také na zbytečné vystavování se infekci. Ta hrozí i na WC, rizikem je záchodové prkénko. Pokud musíte navštívit veřejné toalety, ale i na návštěvě či v zaměstnání, otřete prkénko hygienickým ubrouskem nebo ho obložte toaletním papírem či jednorázovým papírovým sedátkem.
Přizpůsobte šatník
Pokud máte problémy s opakovanou infekcí v oblasti intimních partií, pak se vyhněte oblečení a prádlu (pozor i na punčocháče), které není dostatečně prodyšné a podporuje pocení. Ideální je samozřejmě bavlna a další přírodní materiály. Spodní prádlo měňte jednou denně. Pokud byste ho propotily, třeba při sportu, pak se vždy také převlékněte do suchého.
Prevence a domácí léčba
Výtok, svědění a pálení, ale třeba i otok a bolestivý sex, jsou příznaky velmi časté mykózy, která může následovat po pohlavním styku, návštěvě bazénu nebo v důsledků používání nevhodných přípravků (hlavně těch hodně parfémovaných). Mykóza může také doprovázet užívání antibiotik, těhotenství nebo menopauzu. Samozřejmě je pak vhodné dbát na zvýšenou hygienu a začít problém i léčit.
Mnoho žen to zkouší nejprve volně prodejnými přípravky ve formě čípků nebo mastí, většinou s obsahem probiotik, která obnovují a udržují fyziologické pH v pochvě. Bývají doplněny o látky, které mají antibakteriální, protizánětlivé, dezinfekční a hydratační účinky. Takové přípravky jsou vhodné jako prevence nebo jako první pomoc při začínajících obtížích. Vždy je ale lepší se poradit s lékařem. Dvojnásob, pokud volně prodejné přípravky nezabraly!
Cvičte pánevní dno
Se stárnutím dochází nejen k ochabování kůže na těle, ale také elasticity pochvy, což může způsobovat snížení sexuálního vzrušení, ale i schopnosti dosáhnout orgasmu. Lze proti tomu bojovat cvičením svalstva pánevního dna. Jde o tzv. Kegelovy cviky, což je stahování vnitřních svalů, jako kdybyste chtěly vždy na chvilku zadržet proud moči. Lze je provádět kdykoli a kdekoli, ale měly byste to dělat pravidelně. Denně opakujte alespoň třikrát sérii deseti cviků, tedy deseti zatnutí svalů na dobu asi 10 sekund.
Stejné svaly jsou v akci i při orgasmu, takže i sex je vhodnou aktivitou pro udržení kondice vaginálního svalstva.
Lifting intimních partií
Omlazování intimních partií je tématem i pro plastické chirurgy a prý je stále populárnější. Pokud si netroufnete „pod kudlu“, pak můžete vyzkoušet třeba intimní kosmetické přípravky s liftingovým účinkem. Fungují podobně jako lifting obličeje – po namazání brání ochabování kůže, ztrátě napětí a přispívají k regeneraci pokožky. V případě kosmetiky mluvíme samozřejmě o zevních genitáliích.