Článek
Není postel jako postel – záleží na tom, ze čeho je vyrobená. A podle toho se o ni starejte: u některých materiálů si vystačíte s hadříkem a vodou či běžnými čističi, jindy je třeba použít speciální přípravky.
Když je ze dřeva
Údržba se liší v závislosti na tom, zda jde o dřevo lakované, nebo ošetřené olejem, případně voskem. „Lakování uzavírá dřevěný povrch, tato úprava je pak velmi odolná proti běžnému opotřebení a znečištění. Postel je díky laku téměř bezúdržbová, nábytek stačí otřít suchým nebo mírně vlhkým hadříkem. Vyvarujte se abrazivních prostředků, které by lak poničily. Zato olej i vosk pronikají do hloubky, jde o otevřenou povrchovou úpravu. Na běžnou očistu rovněž stačí hadřík, suchý nebo navlhčený, ale jednou za čas je třeba povrch oživit další vrstvou oleje,“ vysvětluje Ondřej Bacík ze společnosti ProSpánek.
Příjemné čalounění
Mnohé potahové látky mají speciální úpravy a pak je třeba řídit se doporučením výrobce. Jestliže nestanoví jinak, obecně platí následující zásady: drobné nečistoty stačí vysát, použijte vysavač o malém výkonu. Suché skvrny, které má na svědomí něco sypkého, například cukr nebo popel, rovněž vysajte a zásadně na ně nepoužívejte vodu.
Větší skvrny odstraňte co nejrychleji. Jsou-li mokré, nejprve z nich pomocí froté hadříku odsajte vlhkost, na suché použijte něco tupého, třeba opačný konec kovové lžičky. Když se vám to nepodaří, připravte si vlažný roztok s neutrálním mýdlem a jemnými krouživými pohyby nečistotu stírejte a osušte – to opakujte, dokud skvrna nezmizí. Pokud použijete přípravek určený k péči o čalounění, čistěte látku po směru tkaní.
Na výrazně zašpiněný textil funguje suchá pěna určená na koberec. Na prací prostředky zapomeňte.
Nestárnoucí kůže
„Skvrny se z kůže nejlépe odstraňují navlhčenou utěrkou či houbičkou, a to jemnými krouživými pohyby. Po čištění odčerpejte všechnu přebytečnou vlhkost. Jinak se do kůže vsákne a může dojít k jejímu poškození,“ upozorňuje Ondřej Bacík. Na odolné nečistoty nebo fleky vzniklé kontaktem s lidskou kůží a vlasy aplikujte k tomu učené speciální přípravky, nečistoty setřete savou utěrkou. Několikrát ročně kůži ošetřete impregnací – prostředek však vždy nejprve vyzkoušejte na místě, které není vidět.
Praktická koženka
Údržba koženky je jednodušší, stačí ji jen průběžně zbavovat nečistot a prachu, ať suchou, nebo vlhkou cestou. Pokud se obáváte použít mýdlový roztok, pořiďte si speciální čistič, prodávají se i takové, které koženku současně regenerují. A když ji navíc naimpregnujete, pak bude postel opravdu v kondici. S kůží má tento materiál společné to, že čištění musíte provádět citlivě – zapomeňte na drhnutí nebo příliš velký tlak, ani se nesnažte zlikvidovat fleky třeba špičkou nože (veškeré ostré předměty jsou tabu). A co ještě? „Při čištění nepoužívejte prostředky na bázi benzinu a rozpouštědel. Ty můžou poškodit nejen syntetickou useň, ale také vnitřní vrstvy čalounění,“ varuje Ondřej Bacík.
Elegantní kov
Ošetření kovových postelí je snadné. Na rozdíl od výše zmiňovaných materiálů lze k odstranění nečistot použít větší sílu i běžně dostupné čisticí prostředky (kromě ředidel, která by mohla narušit barvu).
Složitá není ani renovace nátěru starší kovové postele. „Drátěným kartáčem a hrubým brusným papírem odstraňte uvolňující se rez a celý povrch zdrsněte. Poté ho omeťte a omyjte vodou se saponátem. Nechte pár minut uschnout. Barvu nanášejte štětcem nebo válečkem minimálně ve dvou vrstvách, mezi kterými dodržte šestihodinový odstup,“ radí Aneta Vacková, manažerka značky Hammerite.
Dokážete si doma sami leccos zrenovovat, nebo si zásadně objednáváte řemeslníky?