Článek
Ať už milujete barvy sebevíc, příliš to s nimi nepřehánějte. Základem by měla být jedna dominantní doplněná dalšími dvěma nebo třemi, přičemž na větší plochy, jako je zeď nebo nábytek, se více hodí neutrální barvy, zejména pak v menších místnostech.
Jednotlivé odstíny vybírejte nejen podle toho jak se vám líbí, ale zohledněte i jejich vliv na lidskou psychiku a to, zda se hodí do dané místnosti. Myslete tak třeba na to, že zatímco teplé barvy (žlutá, oranžová a červená) pocitově ohřívají a povzbuzují aktivitu, studené tóny (modrá, zelená a fialová) ochlazují, zlepšují koncentraci a podporují odpočinek.
Kouzelný kruh
Skvělým pomocníkem při hledání správných kombinací je barevný kruh, který od 18. století využívají světoví designéři i módní návrháři. V jeho základní verzi najdete 12 barev, přičemž u středu kruhu se nachází světlejší tóny, jež se směrem ven postupně ztmavují.
Jestli chcete dosáhnout kontrastu, vybírejte ze dvou barev ležících naproti sobě. Může to být například žlutá a fialová, červená a zelená nebo modrá a oranžová. Nemusíte se samozřejmě držet jen křiklavých dvojic, ale klidně zvolte jejich jemnější odstíny.
Přejete si ve svém bytě nastolit spíše harmonii? Využijte barev spojených rovnostranným trojúhelníkem, příkladem mohou být třeba pastelové odstíny fialové, oranžové a zelené. Slušet jim to bude zejména na menších plochách a doplňcích.
Dobrou volbou jsou i dvě či tři barvy ležící vedle sebe. Může jít o odstíny jedné barvy, eventuálně o kombinace světle modré s tmavě zelenou, žluté s oranžovou nebo třeba tmavě modré s fialovou.
Zařaďte neutrál
Nedržte se jen barev na kruhu, ale přidejte i neutrální tóny. Osvědčenou klasikou jsou černá a bílá, které si rozumí snad s každou barvou. Milovníci přírody pak ocení hlavně hnědou, například ve spojení s růžovou, bílou a šedou, případně se zelenou a meruňkovou. Bytoví designéři rádi sází na trojici hnědá, olivová a krémová.
Skvělou volbou je i šedá. Ta vynikne na pohovce, dekoracích i jako betonová stěrka na stěně. Výborně vypadá se žlutou či tyrkysovou, nic nezkazíte ani pastelovými barvami.
Nebojte se kombinovat
A s kým si některé barvy nejvíce sednou? Optimistická žlutá rozjasní i tmavý a malý interiér, dobře bude vypadat s modrou, hnědou, bílou, šedou i černou, kontrastní je pro ni fialová.
Hravá oranžová probouzí chuť k jídlu i radost ze života. Jen si dejte pozor na její množství a sytost, které mohou způsobovat úzkosti a je lepší to s nimi nepřehánět. Kontrast vytvoří s modrou, příjemně bude působit se žlutou.
Vášnivá červená dodává energii, nikdy z ní ale nedělejte dominantní barvu. Skvěle doplní neutrální bílou, na menších plochách jí může kontrastovat zelená. A vyzkoušet lze i tóny, oranžové, růžové či fialové.
Uklidňující zelená je symbolem naděje. Jejím protikladem je červená, v souladu funguje se žlutou, tyrkysovou či světle modrou.
Klidná modrá nabádá k odpočinku a relaxaci, hlavně společně s fialovou či levandulovou. Oživí ji kontrastní oranžová či žlutá a rozumět si bude i s pastelkami.
Dvakrát měř, jednou řež
Pokud můžete, vyzkoušejte vybranou kombinaci barev ještě před jejich použitím. Využijte k tomu nejrůznější vzorníky textilií či tapet, popřípadě výmalbu na kousek zdi. Jen tak skutečně poznáte, zda se vám konkrétní spojení odstínů líbí.