Článek
Lampička by měla mít hlavně správnou sílu světla a být vhodně umístěna. „Na čtení vám stačí intenzita světla přibližně 300 lumenů, pro děti se uvádí 500 lumenů,“ říká Daniel Szarvas, optometrista a kontaktolog e-shopu VaseCocky. Naštěstí se nemusíte bát, že byste si čtením při slabším světle kazili oči. „To už bylo odborníky vyvráceno. Naopak – ke zvýšení napětí v očích a únavě zraku by mohlo dojít, pokud bude umělé světlo naopak příliš intenzivní.“
Jestliže víte, že lampičku budete využívat na čtení a jako orientační světlo, ale zároveň i na háčkování nebo pletení, čili činnosti, na které potřebujete opravdu dobře vidět, pak zvolte tu, která má přepínač intenzity světla. Nejlépe otočnou či nastavitelnou, abyste si posvítili přesně tam, kam potřebujete.
Nezapomeňte na štítek
I když o lampičce možná uvažujete jen jako o bytovém doplňku, je to také elektrospotřebič, který bývá opatřen označením. Co se dočtete na štítku a jak ho správně číst?
- Údaje o spotřebě - označuje příslušnost do třídy A++ až E. Do A++ a A+ patří kvalitní LED. Ve třídě A jsou kvalitní LED, moderní kompaktní zářivky a matné světelné zdroje. Starší kompaktní zářivky, kvalitní nízkonapěťové halogenové žárovky, některé LED a kompaktní zářivky jsou ve třídě B. Nejméně úsporné (patřící do skupiny E) jsou vláknové žárovky.
- Bezpečnost - dvě čísla za písmeny IP označují, jak vysoká je ochrana svítidla proti vniknutí cizích pevných těles (škála 1–6 od možnosti dotyku až k prachotěsnosti) a vody (škála od 1–8 od nechráněného až po odolného ponoření do vody). Podle toho se lampy hodí do různého prostředí. Jde o dvě samostatná čísla a čím jsou vyšší, tím lépe.
Barva světla rozhoduje
Zcela samostatnou kapitolou při výběru osvětlení je barva světla, které vydává. Samozřejmě, že když si kupujete lampičku, lze v ní zdroj světla vyměnit, ale i tak je dobré vědět, co chtít. Barva světla se udává v Kelvinech (K). Čím vyšší hodnotu má, tím je světlo chladnější a čím nižší, tím je světlo teplejší a dožluta. Teplejší odstíny se pohybují v rozmezí 2700 K–3300 K a hodí se do místností, kde relaxujete – obývák, ložnice, dětský pokoj. Neutrální světlo, označované také jako denní bílé, má rozmezí 3300 K–5000 K a hodí se do prostor, kde potřebujete být akčnější – pracovní místnost, tělocvična. Studenější, chladnější odstíny bývají od 5000 K–6500 K a používají se v koupelně, kuchyni.
„Pamatujte na to, že studené bílé světlo organismus probouzí – takže na čtení před spaním sviťte žárovkami, které mají 2700 K a méně,“ radí Daniel Szarvas. Očím obecně víc vyhovuje světlo spíše do žlutého spektra. „Modré světlo může poškozovat centrální část sítnice, tzv. žlutou skvrnu. Proto byste si na počítači i mobilu měli nastavit barevnou škálu tak, aby potlačila modré spektrum. V osvětlení se ideálu blíží nejvíc bílé teplé světlo LED žárovek,“ doplňuje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D., oční lékařka kliniky DuoVize Praha.
Na co ještě myslet
Lampičku můžete pořídit stojací na noční stolek, s klipem na poličku či rovnou knížku, nástěnnou… Dbejte i na správné umístění lampičky. „Pamatujte na to, aby světlo na stránky knihy dopadalo zezadu, případně ze strany,“ radí Lukáš Benzl z Biano.
Čím si při čtení v posteli svítíte vy?