Článek
Trend dlouhatánských vlasů je aktuální už delší dobu. Inspiraci bere od Kim Kardashian (41), která si hojně pomáhá příčesky a parukami, nebo od přirozené hřívy modelky Gigi Hadid (26). Ta si přestala vlasy odbarvovat melíry, vrátila se ke své přírodní barvě, což je tmavá blond, a nechala prameny růst a růst.
Jak rychle rostou vlasy a kdy budou dlouhé?
V průměru vyroste vlas o jeden centimetr za měsíc. Nicméně každý člověk má svoji „maximální délku“, která se odvíjí od toho, jak dlouhou má vlas růstovou fázi. A to je dáno geneticky. Může to trvat dva až šest let, poté se vlas v růstu zastaví a časem vypadne. Jak tedy co nejlépe podpořit vlasový růst? Zeptala jsem se odborníků a přidala jsem vlastní zkušenosti.
1. Zabraňte mechanickému poškození
Čemu se vyhnout, jestliže chcete mít hřívu pod ramena, po pas, nebo kam až vám genetika dovolí? „Nejčastější chyba v péči o vlasy je podle mého názoru mechanické poškození, to znamená například časté žehlení a nesprávné kartáčovaní. Další zásadní věc je pak chemické poškození,“ říká Martin Loužecký, kadeřník a ambasador značky Authentic Beauty Concept.
2. Odbarvujte správně a chraňte konečky
Necháváte vlasy růst? Chovejte se k nim jemně! A o to víc, pokud je barvíte. Největší zátěž představuje odbarvování na blond. „Ale i melírované vlasy můžou hezky růst. Všechno je to otázka správné péče,“ říká kadeřnice Petra Polívková z dobříšského Salonu krásy.
Budete-li kadeře stále dokola odbarvovat a nedopřejete jim vlasové wellness, nebudou růst. Jednoduše proto, že co naroste, se hned uláme. Nechcete-li se vzdát blond barvy, nemusíte, ale dejte si opravdu záležet na péči. „Investujte do kvalitního šamponu a kondicionéru. A nevynechávejte masku, ta je speciálně pro konečky důležitá,“ doporučuje Martin Loužecký.
Chce to kompromis – místo odbarvování celé hlavy mám jen pár melírovaných proužků, které vlasy tolik nezatíží a stačí je obnovovat jednou za půl roku. Také se mi osvědčilo hydratovat konečky i ve dnech, kdy si nemyju hlavu. Skoro každý večer nanesu do konců olejíček nebo krém, který se o vlasy postará přes noc. Stačí jen troška (velikost hrášku) a nemusíte se bát, že byste se ráno vzbudily s mastnou hlavou.
3. Omezte razantní styling
Stejně jako chemické zásahy se snažte omezit i styling. Nejvíc vlasy ničí žehlení: kvůli vysoké teplotě jsou konečky suché, náchylnější k roztřepení, později se vlasy lámou po celé délce a vypadají jakoby „otrhané“.
Když potřebuji vlasy zkrotit, využiji k tomu kulatý kartáč a fén nebo foukací kartáč a prameny natáhnu a vyhladím. A když je chci natočit, vezmu na pomoc kulmu, ale nepřeháním to s teplotou – na moje vlasy stačí 180 °C. A především: vždy nanesu sprej nebo sérum s ochranou proti vysokým teplotám.
Nicméně, v módě je nechat vlasy tak, jak je pánbůh nadělil, tedy s jejich přirozenou texturou. Projednou trend, který dává smysl a ušetří čas i kvalitu vlasů!
4. Češte vlasy obráceně
Česání a věda? To byste se divili! Zde jsou nejdůležitější zásady: Vlasy nečešte úplně mokré a vždy postupujte od konečků ke kořínkům. Tak si zajistíte, že si je zbytečně nepotrháte. A také zvolte správný nástroj.
„Nejhorší hřeben, který můžete mít, je ten s neohebnými bodlinami, které mají ještě na konci kuličku. Za mě je nejlepší volba hřeben s kančími štětinami,“ radí kadeřnice Petra Polívková. Rozčeše vlasy snadněji a jemně – a navíc podporuje jejich lesk.
5. Starejte se o pokožku hlavy
Dlouhé vlasy začínají u zdravých kořínků. Masírujte pokožku hlavy vhodným kartáčem i prsty, když si myjete hlavu šamponem. Investujte do tonik či sér, která kštici vyživí a podpoří růst i hustotu. Oblíbila jsem si vlasové vody – aplikuji je po umytí do ručníkem prosušených vlasů. Nanesu k pokožce hlavy, vmasíruji a jdu fénovat.
Nezapomeňte ani na výživu zevnitř. Můžete zvolit jen čistou aminokyselinu metionin nebo doplňky stravy, které ji kombinují třeba s biotinem, vitaminy B, zinkem... A musíte vydržet – výsledky uvidíte někdy až po třech měsících.
6. Nebojte se zastřihovat
Zní to sice jako protichůdná rada, ale když se zbavíte roztřepených konečků, nebudou se vlasy dál třepit a následně lámat. Kadeřníci to potvrzují. „Ano, vlasy musíte zastřihnout, ale opravdu jen o kousek, jinak vám nikdy dlouhé nenarostou,“ říká Martin Loužecký. A Petra Polívková doporučuje: „Když je nebudete vůbec stříhat, moc si nepomůžete, protože pak budete muset ustřihnout větší kus, abyste se zbavily ztenčených konců.“
Zastřihávejte tedy vlasy třeba jednou za tři měsíce nebo podle toho, jak to vaše konečky potřebují, a vždy co nejméně. Je to sice o trošičku delší cesta k vysněné délce, ale vždycky je lepší mít vlasy maličko kratší, ale zato kvalitní a zdravé.