Článek
I na malém prostoru se vám bude dobře žít, když ho šikovně zařídíte. Alfou a omegou je správná volba skladebného nábytku, použití víceúčelových kusů i optické triky.
Světlé barvy vedou
Není třeba za každou cenu volit hladké plochy, měly by však být světlé. To platí pro stěny i pro nábytek. Zejména pokud je v garsonce podlahová krytina tmavšího odstínu, kterou neplánujete měnit.
V malých bytech byste měli využít každý kout, ale cíleně, abyste nevytvořili mini sklad nábytku. Vycházejte z daných dispozic. Někde se dá využít nika, jinde vyšší strop, nejen v podkroví se hodí skříně na míru…
Jak s nábytkem?
„Zvolit úložný nábytek od podlahy po strop je mnohdy nutné už proto, že nejde jen o ukládání oděvů. Skříňová sestava často slouží také jako náhrada komory; někam je třeba dát vysavač, sezonně používané věci nebo třeba skládací židle pro návštěvu,“ uvádí designérka Eva Stalder.
Velké skříně může doplňovat i pár komod, optimálně ve shodném designovém provedení. A třeba nahradí i televizní stolek nebo přepaží prostor (kuchyni od obýváku), aniž by místnosti ubraly na světlosti. Stejně funguje policový systém.
Obecně jsou vhodné subtilnější a víceúčelové nábytkové kusy, ať už jde o rozkládací jídelní stůl, sestavu dvou či tří malých stolků místo jednoho konferenčního (snadno se přemístí) a podobně.
Sedačka, nebo postel?
V malých garsonkách zpravidla není současně místo pro sedačku i pro postel. Jak to vyřešit? Eva Stalder připomíná možnosti, které máte:
- rozkládací pohovka
- pohovka jako součást zabudované vyklápěcí postele (po odstranění zádových polštářů slouží jako podnož pro postel),
- postel s úložným prostorem a k němu jedno dvě pohodlná křesla (nebo druhé nahradí multifunkční taburet),
- u místností s vysokými stropy lůžko zasunuté pod pódiem (přes den pódium slouží jako sedačka) nebo vyvýšené spaní na palandě – v tomto případě se pod něj vejde i sedačka.
A co kuchyně
Tvar kuchyňské linky se přizpůsobuje konkrétnímu prostoru a nedá se říci, která sestava skříněk je lepší (nejčastěji jde o sestavu připomínající písmeno I, nebo L či U). Více se zamyslete, zda se dá jídelna řešit prodloužením pracovní desky, k níž se přidají barové stoličky, nebo skládacím stolkem rovněž se skládacími, případně stohovacími židlemi. Ostatně skládací, vysouvací či sklápěcí prvky jsou pro garsonku jako stvořené.
Další tipy
- Část skříní může být i v chodbě, „spotřebujte“ rovněž prostor nad vchodovými dveřmi.
- Více místa získáte, když pokoj budou od chodby oddělovat posuvné dveře.
- Využijte sklo, které prostor opticky zvětší a vnesou do něj více světla (nábytková dvířka, interiérové dveře…). Stejně fungují zrcadlové plochy.
- U svítidel dejte přednost řešením, jež šetří centimetry při instalaci (lampička na stěně, světla zabudovaná v podhledu u kuchyňské linky, LED lišty v nábytku…).
- Abyste se v malém prostoru necítili tolik stísněně, ozdobte část stěny tapetou s výhledem do přírody nebo v provedení 3D.
Kdybyste se měli stěhovat do garsonky a pojmenovat tři věci, bez nichž byste se neobešli – které by to byly?