Článek
Abyste zhubli, musíte více energie vydat a méně přijmout. Toho lze dosáhnout celou řadou více či méně vhodných způsobů. Možná ze setrvačnosti volíte ty nevhodné, protože jsou vám známé a nenapadlo by vás, že nebudou fungovat. Co byste mohli udělat jinak, aby vám hubnutí nejen šlo, ale také vás bavilo?
1. Nečekejte na vlčí hlad
Dnes je populární intuitivní stravování – zakládá se na pocitu hladu, který signalizuje prázdný žaludek a potřebu se najíst. Taková strategie může fungovat, ale musíte si jednu věc ohlídat. Velká chyba je čekat moc dlouho a dopustit příchod vlčího hladu: pak slupnete, na co přijdete, a nebudete mít dost, dokud se nepřejíte. Všímejte si jemných nuancí a najezte se už při pocitu začínajícího hladu – jakmile jej zaženete, přestaňte jíst.
2. Nejezte průmyslově zpracované potraviny
Průmyslově zpracované potraviny vznikají komerční úpravou a účelem takového postupu je zjednodušit a zlevnit výrobu, skladování, přípravu i konzumaci a také „vylepšit“ chuť. Třebaže se mohou tvářit zdravě (tyčinka, sušenka, cereálie), poznáte je podle dlouhého seznamu použitých ingrediencí, který najdete na obalu.
A čím delší výčet je, tím hůře pro vás. Co všechno do sebe s jejich konzumací dostanete? „Nezdravé tuky s obsahem trans mastných kyselin, větší množství cukru a další přídatné látky, které zlepšují chuť, zvýrazňují barvu a prodlužují trvanlivost,“ popisuje Jiřina Mačková, výživová specialistka z Kralup nad Vltavou. Taková zpracovaná svačinka dodá prázdné kalorie a za chvilku vám bude kručet v žaludku. Ale vy se nebudete chtít najíst, protože jste přece nedávno jedli, takže budete čekat a mezitím na vás přijde hlad vlčí…
3. Začněte den výživným jídlem
Je dokázáno, že lidé, kteří se ráno dostatečně najedí, mají během dne menší hlad a menší tendenci uzobávat nezdravé pochutiny. „Vyvážená snídaně zajistí tělu stabilní energii. Bez ní to většinou skončí dodáním většího množství kilokalorií v odpoledních či večerních hodinách, což tělo již nemá možnost spálit,“ potvrzuje Soňa Vybíralová, výživová poradkyně z Brna.
Toto pravidlo se ale nemusí nutně vztahovat na klasickou snídani. V principu lze říct, že byste neměli odbývat a přeskakovat první jídlo dne, i když patříte třeba mezi zastánce přerušovaného půstu a začínáte obědem.
4. Nevyřazujte, ale obohacujte
Mnoho lidí při snaze o redukci hmotnosti vyřadí z jídelníčku potraviny, které mají rádi, ale o kterých panuje přesvědčení, že nejsou dobré – mléčné výrobky kvůli laktóze, pečivo kvůli lepku, ořechy kvůli tukům… Taková řešení ale nejsou trvalá, dříve či později se k návykům vrátíte a spolu s nimi přijdou i ztracená kila. Přemýšlejte spíš nad tím, jak byste jídelníček mohli obohatit o nové druhy potravin, které zasytí a dodají potřebné živiny: vyzkoušejte netradiční ovoce, zeleninu, alternativy masa, obiloviny. Uvidíte, že když přepnete „vyřazování“ na „obohacování“, hubnutí vás bude bavit a kila půjdou dolů sama.
5. Preferujte oleje ve spreji
Ruku na srdce – když připravujete jídlo na tuku, určitě se často stane, že vám s ním ujede ruka, aby se cibulka nepřipálila… Ztrácíte tak přehled o množství tuku v pokrmu, který je pak zbytečně mastný a pro zažívání i hubnutí nevhodný. Skvělé řešení je dávkování oleje ve spreji: eliminujete tak riziko, že to přepísknete s množstvím, a snížíte celkový objem tuku v jídle.
6. Nepřehánějte to se šťávou
Možná jste přestali pít kupované sladké nápoje, nešetříte ale třeba s domácím bezovým sirupem. I když je určitě zdravější, cukr obsahuje také a zřejmě i ve srovnatelném množství. A tak do sebe dostáváte kilokalorie navíc. Vodu raději dochuťte citronem a bylinkami, chuťové pohárky dokážou ošálit i bublinky, které vodě dodají výraznější chuť. Vyrobte si jednoduchou infuzovanou vodu, pomůže hubnout i s detoxem!
Hubnete? Podívejte se na dietní jídelníček na celý den i s recepty!