Článek
Být patřičně zásoben bylinkami se vyplatí z mnoha důvodů. Pomáhají léčit mnoho zdravotních neduhů, přičemž používat je můžete jak vnitřně, tak zevně. Mnoho bylinek přijde vhod také při vaření nebo přípravě nápojů. A jsou i takové, které umějí pohlcovat pachy a zároveň krásně voní.
Bylinky, které pohlcují pachy
Zatočit se zápachem a provonět interiér vám pomůže celá řada bylinek, a to jak v čerstvé či sušené podobě, tak jako esenciální olej. Klasika je máta, která vzduch nejen příjemně osvěží, ale její vůně má navíc snižovat chuť k jídlu, což se před plavkovou sezonou může hodit. Výborná je také šalvěj, jež má i uklidňující účinky. Z kuchyňských bylinek dobře poslouží i tymián a rozmarýn.
Použít můžete také meduňku, podobá se mátě, ale je jemnější. Jestli máte radši sladší vůně, sázkou na jistotu je levandule a heřmánek. Z dobře známých bylinek funguje také mateřídouška nebo pelyněk. Z méně populárních stojí za to myrha, bergamot a cedr.
Bylinky do aromalampy
Aromalampa je nejjednodušší způsob, jak domov provonět bylinkami, a máte přitom vícero možností. Klidně můžete použít čerstvé snítky výše zmíněných bylinek – stačí je umístit do nádržky s trochou vody. Zapalte pod ní svíčku a nechte byliny louhovat a tekutinu postupně odpařovat. Vůně je příjemná a spíše jemnější. Chcete-li efekt zesílit a prodloužit, nastrouhejte do misky k rostlinkám trochu včelího vosku, který aroma podpoří.
Pokud chcete ještě intenzivnější vůni, pak sáhněte po bylinných extraktech či esenciálních olejích a jednoduše je přidejte k vodě. Obvykle stačí kolem tří až pěti kapek, v závislosti na velikosti místnosti.
Vykuřování proti zápachu i špatné energii
V současnosti jsou stále populárnější vykuřovadla, která se už před tisícovkami let používala k různým náboženským obřadům a rituálům. Pořídit si můžete hotové vykuřovací svazky, případně si je vyrobit z nasbíraných bylinek. Svazek jednoduše zapálíte, necháte doutnat a můžete s ním postupně projít celý byt. K tomuto účelu je vhodná zejména bílá šalvěj, která by podle šamanského učení měla očistit domov od negativní energie a tím podpořit psychické zdraví. Můžete ale použít i heřmánek, řebříček, pelyněk, mátu, levanduli a další.
Jak na pach po vaření
Chcete se rychle zbavit obtěžujícího zápachu po vaření, třeba po smažení cibulky? Jednoduše v otevřeném rendlíku povařte své oblíbené aromatické bylinky anebo třeba citrusovou kůru. Použít můžete jak byliny čerstvé, tak sušené, které máte po ruce jako koření.