Článek
Také je pro vás podzim nejméně atraktivním ročním obdobím? Za oknem šero, brzy tma, kvůli nízkým teplotám máte co chvíli nastydlá záda nebo vás škrábe v krku. Vyzbrojit se do podzimních dní vhodným oblečením i pozitivnějším pohledem je nutnost, neměl by vám ale chybět ani správný jídelníček. S ním si na vás typické podzimní neduhy nepřijdou.
Nezlomná síla přírody: dýně, řepa, kapusta
Jakmile se udělá chladno, je třeba vyzbrojit se nejen kulichem a dlouhým svetrem, ale také potravinami, které podpoří vaši obranyschopnost. Účinnými pomocníky jsou například česnek a cibule, sáhněte i po další sezonní zelenině, jako je dýně, růžičková kapusta nebo červená řepa.
Jakákoli dýně je doslova zásobníkem betakarotenu a skvělým zdrojem vitaminů skupiny B, rovněž obsahuje důležitou vlákninu, která pomáhá správnému zažívání. „Lze ji připravovat naslano i nasladko, vařit, péct nebo restovat, hodí se do polévek, jako pyré, ale přidávat ji můžete třeba i do rizota nebo kuskusu,“ doporučuje Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.
Růžičková kapusta díky vysokému obsahu vitaminu C podpoří imunitní systém, je bohatá na vlákninu a je i účinný antioxidant. „Jejím problémem je však nadýmavost,“ varuje odbornice. „Tu však lze snížit dušením kapusty a kombinací s vhodným kořením, například s kmínem, koriandrem nebo zázvorem.“
Levná a blahodárná je červená řepa, při správném skladování vydrží navíc dlouhé týdny. Je bohatým zdrojem vlákniny, draslíku a vitaminu C, zařazujte ji ale méně než jinou zeleninu, protože má vyšší obsah sacharidů. „Z červené řepy můžete připravit klasický boršč, který je bohatý na vitaminy a minerální látky, můžete ji vařit, péct, odšťavnit, připravit placky, ideální je kombinace naložené červené řepy, medu a kozího sýru nebo ji můžete společně s další kořenovou zeleninou použít jako přílohu k pečenému masu,“ radí Monika Bartolomějová.
Zdravé střevo – silná imunita
Možná se ptáte, proč by právě nějaké jídlo mělo zbavit podzimních obtíží? Říká se, že imunita vychází z našich střev. „Poruchy imunity souvisejí z devadesáti procent se špatnou funkcí střeva, proto je pro správnou funkci imunity nezbytné dbát o zdravý střevní mikrobiom,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová z Benu Lékárny v Mladé Boleslavi. Proto kromě zeleniny dbejte i na dostatek probiotických potravin. Těm vévodí kysané mléčné nápoje a jogurty, ale zkuste i kysané zelí či jinou zeleninu, tempeh nebo se inspirujte asijskou kuchyní a zkuste salát kimčchi, nápoj kombuchu nebo polévku miso.
Na angínu konopí
Vhodný jídelníček ovšem nefunguje jenom jako prevence, ale také jako efektivní podpora při boji s akutními obtížemi, jako jsou rýma, kašel či nastydlé močové cesty. A mezi „jedlé léky“ nepatří jen zelenina či probiotika, ale i ovoce, koření a bylinky. Naordinujte si česnek a cibuli, dále citron a rakytník, ale i zázvor, chilli, skořici a kurkumu, které mají prohřívací a protizánětlivé účinky. Doslova blahodárná je pak lékořice, šalvěj, echinacea, tea tree a lichořeřišnice. Účinné mohou být také lístky konopí. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při angíně velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 mililitry vroucí vody a nechat přibližně deset minut louhovat,“ říká Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy.
„Jedlé“ koupele a obklady
Bolí vás zničehonic záda, krční páteř, kolena nebo kotníky, i když za sebou nemáte zvýšenou fyzickou činnost nebo namáhavý výlet? Za vším stojí podcenění teplotních změn, přebíhání z vnitřních a venkovních prostor a nevhodná volba oblečení. Zkuste si od bolesti ulevit potravinami, které postižené místo prohřejí. Můžete je samozřejmě i jíst, ale tentokrát budou účinnější jako prohřívací obklad. Zkuste přiložit zhruba na patnáct minut placku z křenu či zázvoru: nastrouhejte asi lžičku kořene a přiložte na bolavé místo. Ale nikdy ne přímo na tělo, vždy třeba přes bavlněný kapesník a kůži předtím ještě hojně natřete mastným krémem. Překryjte igelitem a zabalte šátkem nebo šálou. Zpočátku ji klidně nechte jen na pár minut a denně opakujte, dokud potíže nezmizí. Placka má hřát, nikoli štípat či nesnesitelně pálit – v takovém případě ji ihned sundejte.
Zázvor můžete použít i pro koupel. Do vany přidejte tři lžíce strouhaného zázvoru a dopřejte si půlhodinovou lázeň. Uvolňující účinky má i koupel s rozmarýnem. Pokud vám horké koupele nedělají dobře, spolehněte se spíše na suché teplo a vyzkoušejte například obklad z mořské soli. Stačí ji nasucho opražit na pánvi, vložit do bavlněné utěrky a přiložit na problematické místo klidně na celou noc.
Talíř plný krásy
Trpí v podzimním chladném tmavém čase viditelně i vaše pokožka a vlasy? Není nic jednoduššího než dopřát potravinovou vzpruhu i jim. Tyto potíže signalizují nedostatek omega-3 mastných kyselin, zinku, bílkovin, železa, vitaminů A a C a selenu. Všechny tyhle živiny můžete snadno získat z rybího masa, mořských plodů, vnitřností, ořechů, luštěnin a obilnin. Zelenina, jako je například karotka, špenát nebo rajčata, je bohatá na vitamin A.
Menu jako životabudič
Sezona stmívání se může negativně odrážet nejen ve vašem zdraví a vzhledu, ale i v psychické pohodě a energii. Životabudičem ovšem nemusí být jen čokoláda nebo káva, najdeme vám i zdravější varianty. Okamžitě vás vzpruží třeba banán nebo sušené meruňky, dopřejte si denně i kvalitní tuky – v semínkách, oříšcích nebo avokádu. Trápí vás snížená výkonnost? Pak se pusťte do koenzymu Q10 – dodá vám ho špenát, vnitřnosti a obilné klíčky. S únavou bojuje také dostatek železa, které váš organismus získá z masa a vnitřností, hub, luštěnin, kakaa nebo pistácií.
Které potraviny pomáhají s imunitou i energií na podzim vám?