Článek
Nemoc covid-19 stála už mnoho životů a i ti, kteří měli to štěstí a prodělali ji s mírným nebo středně těžkým průběhem, si stěžují na dlouhotrvající obtíže, hlavně s dýcháním, psychikou a únavou. Pomoci by mohly bylinky.
Očista těla
Po jakémkoliv virovém či bakteriálním onemocnění, tedy i po covidu, by měla rekonvalescence začínat očistou střev a jater. Než si k tomu vyberete vhodné bylinky, upravte jídelníček. Vynechejte to, co je zatěžuje – bílou mouku, cukr, smažená jídla a polotovary. Naopak jezte kvašenou zeleninu a zakysané mléčné i nemléčné výrobky. Přidejte probiotika a prebiotika. „Sáhněte také po čerstvé zelenině, bylinách a naklíčených luštěninách. Perfektně se hodí čerstvá řeřicha, naklíčená ředkev či vojtěška setá. Začíná doba kopřivy i jitrocele. Ten je pro rekonvalescenci zvlášť žádoucí – pomůže na kašel, záněty průdušek i virózy. Dle starých herbářů má jitrocel dar čistit krev od veškerých nečistot a choroboplodných látek,“ říká Monika Poledníková, fytoterapeutka z Parapharmacy.
Posílení postižených orgánů
Při rekonvalescenci se můžete zaměřit na orgány, které byly postiženy nejvíc. „Dýchací cesty podpořte tinkturou ze žampionů, která je přírodním antibiotikem. Lze použít i gemmoterapeutika z divizny, habru a modřínu. Výtažek z lísky je vhodný na regeneraci jater, ale hlavně plic, a zlepšuje i psychiku,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná a dodává: „Gemmoterapeutika jsou výtažky ze zárodečných částí rostlin, pupenů a klíčků, kam rostlina ukládá nejvíce účinných látek. Velmi efektivně proto zvyšují obranyschopnost organismu, zlepšují funkci centrální nervové soustavy a mají i omlazující účinky.“
Proti únavě
Únava provází onemocnění covid-19, ale přetrvává i po něm. Zbavíte se jí pomocí očisty a regenerace jater a podporou svalové činnosti. Účinná jsou gemmoterapeutika z topolu, pupenů jalovce, rozmarýnu či klíčků ostropestřce. Játra pomohou vyčistit i čerstvé listy pampelišky, ty můžete jíst v salátu.
Na psychiku
Prodělaná koronavirová infekce způsobuje i oslabení nervového systému. Jeho regeneraci podpoří bělotrn, javor babyka a gemmoterapeutikum z třezalky, bacopy, lípy a šišáku.
Pokud máte problémy se spaním a potřebujete uklidnit, dejte si před spaním čaj z květů lípy, meduňky nebo heřmánku. Pomůže ale i čerstvá bazalka.
Posílení imunity
S rekonvalescencí pomůže třeba ženšen sibiřský, který zvyšuje imunitu i duševní výkonnost. Vhodná je i klanopraška čínská. Patří mezi antioxidanty, pozitivně ovlivňuje funkci dýchacího systému, podporuje mentální pohodu. „Ženšen ale neužívejte při akutní infekci s teplotou. Klanopraška zase není vhodná pro těhotné. Obě bylinky zvyšují odolnost proti stresu, působí příznivě při únavě a harmonizují tělo. Jejich užívání konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem,“ říká Hana Jánská, pěstitelka bylin a poradkyně v oblasti zdravého životního stylu.
Imunitě prospěje užívání echinacei, tedy třapatky nachové. „Mělo by trvat týden až deset dní, volila bych formu tinktury,“ uvádí Monika Poledníková.
Využít můžete i čerstvou mladou kopřivu, podporuje vitalitu, přirozenou obranyschopnost organismu, normální funkci dýchacího systému, obsahuje minerály i železo.
Co pomůže?
Jaké přípravky vám, kromě sušených bylinek užívaných formou čaje (tyhle jsou nejlepší pro imunitu), pomohou? Našli jsme pro vás pár tipů.