Hlavní obsah

Jak se Jitka Kučová dostala od archeologie ke copywritingu?

Foto: Archiv Jitky Kučové

Foto: Archiv Jitky Kučové

Být rodičem malého dítěte, které si obtížně zvyká na mateřskou školu, není snadné nikdy. A když jste na něj sama, tak ještě o trochu víc. Dopřát mu pozvolný nástup znamená velký zásah do pracovní doby. Jak to vyřešila copywriterka Jitka Kučová?

Článek

Vystudovala kulturní antropologii v Plzni a později archeologii v Brně a ještě před koncem studia se jí poštěstilo najít práci přímo v oboru. Nastoupila do Muzea Vysočiny Třebíč, nejdříve jako brigádník, posléze už coby regulérní zaměstnanec. Pod svá křídla tehdy dostala archeologickou sbírku, čímž si splnila sen a dělala to, co ji opravdu bavilo.

Dnes je Jitka Kučová maminkou malého chlapečka a živí se jako copywriter. Co ji k této razantní profesní změně vedlo a jakou roli hrála Akademie podnikání pro samoživitelky?

Přišlo vysněné miminko

Jitku práce naplňovala. S manželem se zároveň snažili o miminko, které si dalo trochu načas. Po třech letech nakonec otěhotněla a narodil se zdravý syn Martínek. Ještě mu ale nebyl ani rok, když od nich partner odešel: „První měsíce byly hodně náročné, ale teď vím, že my dva jsme si zkrátka nebyli souzeni a je dobře, že to rozsekl za oba.“

Těhotenství bylo rizikové a Jitka byla od třetího měsíce doma, proto si začala přivydělávat psaním článků pro různé internetové magazíny. A pokračovala v tom i po narození syna.

Foto: Archiv Jitky Kučové

V práci si plnila sen, ale když se stala mámou, vše bylo rázem jinakFoto: Archiv Jitky Kučové

Jak se k psaní vůbec dostala? „Když jsem nastoupila do muzea, tak k mé práci patřila i publikační činnost. Někdy šlo o suché texty plné tabulek a odborných termínů, ale psala jsem i do regionálního tisku, kde jsem se snažila náš obor přiblížit lidem, podat vědecká fakta srozumitelně.“

Psaní jako přivýdělek

Po narození syna a následném rozvodu byla ráda, že si může vydělat nějakou korunu, i když se dnes směje, jak se podceňovala, co se například finančního ohodnocení týče. Synek si hůř zvyká na nové prostředí, a ač je velmi šikovný a zná ve třech letech abecedu, tak v jiných oblastech je náročnější, třeba co se samostatnosti týče. V muzeu jí vyšli vstříc a mohla si rodičovskou dovolenou prodloužit na čtyři roky.

Původní plán byl, že Martínek půjde do školky jen na pár hodin, aby si postupně zvykl na celodenní režim a maminka se mohla vrátit do práce. Jitka Kučová totiž do práce dojížděla skoro čtyřicet kilometrů, a to znamenalo, že by syn byl ve školce od rána do večera.

Foto: Archiv Jitky Kučové

Aby se mohla vytouženému synovi věnovat co nejvíce, změnila Jitka kompletně oborFoto: Archiv Jitky Kučové

Opravdová práce?

Člověk míní a koronavirus mění, takže Martínek chodil do školky pár týdnů, pak si musel znovu zvykat v lednu, a v březnu se opět zavřelo: „Bylo jasné, že není šance, aby si na školku pořádně navykl, zvládal v ní být do pozdního odpoledne, a já se tím pádem mohla v létě vrátit do své práce.“

Jitce v hlavě klíčila myšlenka posunout příležitostný copywriting dál: „Dosud jsem ho brala jako přivýdělek, psaní mě ale nadchlo a každé nové zadání jsem brala jako výzvu. A témata byla velmi pestrá, od bylinek a koření až po starověký Egypt, psaní pro on-line magazíny i e-shopy. Opakovaně jsem ale narážela na nutnost mít živnostenský list. Nejsem z podnikatelského prostředí a ani v okruhu přátel nikdy nikdo nepodnikal. Nebylo koho požádat o pomoc, poptat se a poradit. A ten strach mi bránil udělat pomyslný první krok. Dokud jsem nenarazila na Akademii podnikání spadající pod Klub svobodných matek.“

Foto: Archiv Jitky Kučové

Psaní se věnuje, když je synek ve školce nebo brzy ráno, a flexibilitu si pochvalujeFoto: Archiv Jitky Kučové

Jak pomohla akademie?

Jitka věděla, že existuje Klub svobodných matek, ale nikdy se na ně neobracela. Když ale začala na internetu hledat informace o tom, jak si zařídit živnostenský list a co obnáší práce jako OSVČ, vyskočila na ni právě Akademie podnikání. A přestože si nedávala moc šanci, její přihláška uspěla: „Najednou jsem měla podporu, bylo koho se ptát. Jak s fakturami, tak s tím, co potřebuji na živnostenský úřad. Pomohlo mi to se strachem, měla jsem zpětnou vazbu a zjistila, že to až tak složité není. Akademii vděčím i za vlastní webové stránky Texty pro vás, odborný kurz na SEO a mnoho dalších záležitostí. Ale ta psychická podpora pro mě byla asi nejzásadnější.“

Plány do budoucna? 

S archeologií je v současné době konec, ale nejdůležitější je pro ni v tuto chvíli fakt, že copywriting jí umožňuje skloubit péči o malé dítě s prací a nemusí mít výčitky, že by nevyzrálého syna dávala na celý den do školky: „Měl náročnější start do života, tak jsem šťastná za to, že mu mohu dopřát pozvolné zvykání.“

A jak vypadá její pracovní den? „Vstávám dlouho před synem a pracuji, naopak večer si jdu lehnout už s ním. Pracuji dopoledne, když ho odvedu do školky, někdy si ho vezme třeba babička na procházku, tak tu hodinku taky využiji. Je to rozkouskované, ale v porovnání s muzeem se to dá lépe zvládnout. Tam bych jezdila i na služební cesty, teď mám svobodu a jsem pánem svého času.“

Související témata:
Archeologie

Načítám