Článek
Podlaha, police, vzduch – prach je všude, a vy neustále vysáváte, běháte s prachovkou a větráte, jenže to moc nezabírá. Zkuste to s našimi tipy jinak – lépe a účinněji.
Jak na podlahu?
Stačí jeden či dva dny bez úklidu, a v rozích místností vám poletují chuchvalce prachu. Víte, jak si s nimi poradit co nejrychleji?
Nechte to na robotovi! Po prvotní nedůvěře, kdy mnozí robotické vysavače zatracovali, si je dneska v nejedné domácnosti nemohou vynachválit. Jsou ideální právě na každodenní úklid nízkých koberců a tvrdých podlah, abyste nemuseli po návratu z práce zametat. Přečtěte si o nich více: Robotický vysavač: Past na peníze?.
A firmy je neustále zdokonalují – ty nejnovější už jsou vybavené ultrafialovým zářením, které dokáže zničit až 99,9 procent bakterií, mikrobů a dalších nezdravých látek a podlahu vydezinfikují. Odpadne vám tak i povinnost dvakrát či třikrát do týdne podlahu setřít, abyste ji zbavili právě podobných škodlivin.
Že raději zůstanete u kýble s vodou? I ty jsou stále dokonalejší a lepší. Zatímco obyčejné mopy zná každý, ty nové jsou mnohem dokonalejší a ušetří vás největšího „vytíracího“ omylu. „Jednou z častých chyb je používání příliš mokrého mopu, jezírko v pokoji špínu neodstraní a není dobré pro vaši podlahu,“ říká Kristýna Lipková z firmy Vileda a doporučuje, co s tím: „Proto zkuste ty se speciálními ždímači. Pak stačí jen sešlápnout pedál, a ony se točí rychlostí více než tisíc otáček za minutu. V třásních pak nezůstane ani kapka navíc a dokonale vyždímaný mop s vaší podlahou udělá divy.“
I když vytíráte do sucha, máte pocit, že vám na podlaze zůstává mastný povrch, v němž se brzo objevují šlápoty? Může to být špatným dávkováním čisticích prostředků i teplotou vody. Parketám a dřevěným podlahám bohatě postačí přibližně jeden uzávěr, tedy deset mililitrů čistidla na litr vody. Na vinyl, laminát a linoleum byste měli dokonce použít jen poloviční množství, tedy pět mililitrů, a zapomeňte na horkou vodu, lepšího výsledku dosáhnete vlažnou.
Jak na poličky?
Máte nyní pocit, že poradit si se špinavou podlahou už je jednoduché? Poradíme vám, jak se zbavit prachu a špíny i na poličkách. I zde může pomoci vysavač! Stačí se podívat po novince, tedy typu, jehož součástí je i patentovaná prachovka. Lux má v sobě speciální otvor, do kterého ji zasunete, a po zapnutí přístroje všechen prach i pavučiny odcházejí přímo do sáčku. Není tak nutné prachovku chodit klepat ven, při čemž si většinou prach vrátíte zpět do bytu.
Moc složité? Tak zkuste vyměnit vaši starou prachovku za tu 3D! Ano, tato technologie dorazila už i do světa úklidu. Od obyčejných mikroutěrek se liší tím, že obsahuje takzvané čisticí kapsy. Ty mají speciální povrch plný hrbolků a ďolíčků, takže dokážou zachytit až o čtyřicet procent více nečistot. Můžete je používat jak suché, tak vlhké, ty si poradí i s mastnotou.
Že máte poličky v kuchyni a kolem sporáku mastné tolik, že vám nepomůže ani 5D hadr? Zachrání vás parní čističe. „Jsou ideální na odstraňování mastnot, špíny a vodního kamene. Rozpouští olej, mýdlo, zabíjí škodlivé bakterie, ničí alergeny a poradí si s různými zápachy. A to vše šetrně k vám i přírodě, protože čištění vysokotlakovou parou vylučuje použití saponátů a dezinfekčních prostředků,“ popisuje jejich přednosti za značku Concept Jindřich Valenta.
Byli byste nejraději, pokud byste nemuseli uklízet už nikdy? Zkuste to takto: Čistá domácnost bez úklidu? Pomůže stříbro!.
Tipy redakce:
Zkuste naše tipy, jak si snadno poradit s prachem na neobvyklých místech:
- Zaprášená stínítka papírových a látkových lamp – podlehli jste jejich kouzlu, a nyní jsou plné prachu? Pak zkuste lepicí váleček na odstranění zvířecích chlupů z oblečení. Stačí jím světla přejet, a prach na nich ulpí!
- Prach v radiátorech – zapomeňte na vysavač či molitanový čistič. Jde to i jinak. Vezměte fén a prach z radiátoru vyfoukejte, nezapomeňte pod něj položit vlhký hadr, na nějž se zachytí a nerozvíří se vám po celém bytě.
- Zašlé bílé plastové rámy oken – nefungují vám na ně obyčejné čisticí prostředky? Kupte si pomerančový olej a zašlou špínu a skvrny jím umyjte.
Jaký ze způsobů úklidu se nejvíc osvědčil vám? Řekněte to ostatním v diskusi pod článkem!