Článek
Také je vám v noci horko? Zamyslete se nad barvami v ložnici, vyřešte vhodné stínění, myslete na praktickou přikrývku i povlečení a nezapomeňte ani na chytré spotřebiče.
Praktické barvy
Mezi takzvané studené barvy patří například modrá a zelená či fialová, záleží však na jejich odstínu. Chladně působí i čistě bílá. Obecně se v ložnici dává přednost méně sytým tónům, pro klidnější usínání. Více o působení barev se dočtete v tomto článku: Čím zařídit ložnici? Porozhlédli jsme se po praktickém vybavení!
Podobně jako vhodná výmalba můžou působit i velkoformátové tapety, například s motivem lesa nebo vody.
Užitečné stínění
Zamezit přístupu slunečních paprsků pomáhají žaluzie a rolety nebo závěsy. Kromě samotné volby vhodného produktu hraje roli také jeho barva.
„Čím je světlejší, tím lépe odráží světlo, díky čemuž se nevytváří ani teplo. Tmavé barvy naopak světlo a potažmo teplo přitahují,“ uvádí Maxmilián Svoboda ze společnosti Isotra. A doplňuje, že v případě venkovních žaluzií se teplo ani nedostane k vám domů, exteriérové stínění ho „zadrží“. Navíc chrání také okna.
Matrace...
Matraci si pořizujete pro celoroční komfort, kvůli létu ji měnit nebudete. Ale je praktické, když si díky své konstrukci poradí s odvodem potu i tepla z lidského těla a dobře větrají. „Což splňují jak matrace hybridní, u nichž jde o kombinaci pružin a pěny, tak i ty vyrobené z moderních pěn,“ říká Viktor Willant ze společnosti ProSpánek.
Co je ještě důležité? Snímatelný potah, dále se nabízejí chrániče a vrchní podložky – toppery. „Například bavlněné chrániče se plní dutým vláknem nebo polyesterovým rounem, takže kromě ochrany fungují také jako tepelný izolant. Chránič může mít i různé povrchové úpravy. Je-li opatřený nepromokavou vrstvou, musí být zároveň paropropustný, aby nedocházelo ke zbytečnému zapaření,“ připomíná Alena Jindráková z Blanář nábytek.
Část tělesného tepla můžou absorbovat také toppery vyrobené z pěn s velkými póry.
Jaké přikrývky
Přikrývka by měla být lehká, čehož se dosahuje použitím výplně s nižší gramáží. Kvalitní přikrývky se plní dutými vlákny o hmotnosti nejlépe 200 g/m2, záleží však na vašem pocitu. Kdo je zimomřivý bez ohledu na roční období, tomu může zase vyhovovat gramáž 300 g/m2.
„Přikrývka má rovněž dobře absorbovat a odvádět vlhkost, důležité jsou i její termoregulační vlastnosti a také antibakteriální působení – kvůli zvýšenému pocení a tím riziku růstu bakterií. Ovšem chladivý efekt slibují i některé povrchové tkaniny přikrývek. Například jemná lyocellová vlákna se vyrábějí na bázi dřevité buničiny, jsou vysoce prodyšná, působí antibakteriálně a dokážou zhruba o třetinu lépe absorbovat pot než samotná bavlna,“ vysvětluje Viktor Willant.
5. Příjemné povlečení
Přírodní materiály přispějí k tomu, že se dobře vyspíte i v teplých dnech. Nejchladivěji působí len, nejčastěji se používá bavlna. Velice praktický je například bavlněný satén: v létě pocitově ochladí, v zimě mírně zahřeje, a ještě dlouho vydrží v pěkném stavu. O syntetických vláknech se sice říká, že ta na léto vhodná nejsou, protože nesají pot, ale není to zcela pravda. Vyzkoušejte například polyesterové mikrovlákno a třeba svůj názor změníte.
Hledáte krásné a praktické povlečení? V tom případě doporučujeme Povlečení podle stylu ložnice: Máme tipy pro romantiky i chalupáře.
Pro lepší vzduch
Uvažovat se dá o klimatizaci, je však otázka, zda to ještě má pro zbytek letošního léta cenu. Naopak u větráku se instalace neřeší. Některé výrobky disponují funkcí časovače, kdy se po určité době samy vypnou, rovněž se prodávají větráky, které v létě slibují ochlazení, naopak v zimě přispějí k vyhřívání ložnice.
Je-li v místnosti těžký a vydýchaný vzduch, pomůže také čistička. Některé modely se vybavují ionizátorem (vzduch se obohatí o zdravé záporné ionty) nebo i zvlhčovačem vzduchu.
A jak se v létě v ložnici ochlazujete vy?