Článek
Na maximální bezpečnost je třeba myslet již při budování a zařizování koupelny. Prvním předpokladem pro bezpečný pohyb v této místnosti je samozřejmě volný nezastavěný prostor a podlaha s dostatečnou protiskluzností.
Pro samotné koupání a sprchování bez rizika uklouznutí pak existuje řada napevno nebo dodatečně zabudovaných i volně použitelných pomůcek.
Zamezte uklouznutí
Uklouznutí zabrání například protiskluzové pásky, nalepené na položenou podlahu, podložky s pogumovanou spodní vrstvou, chemické prostředky v podobě nátěru (tekuté brzdy). Před pádem chrání také vana s protiskluzovou úpravou dna, vanová madla, stoličky a sedátka ve sprchovém koutu pomohou osobám s horší pohyblivostí, stejně jako nižší, nebo částečně zapuštěná vana. Zapnuté podlahové topení zase rychleji vysuší mokrou podlahu.
Na dlažbě záleží
I při výběru obkladů a dlažby je třeba myslet na jejich povrchovou úpravu. „I malou koupelnu lze obložit velkým formátem obkladu, který ji dokonce opticky zvětší. Vybírejte dlažby kalibrované,“ radí Pavla Nováková za značku Rako a dodává: „Díky kalibrování se dají položit s minimálními spárami, což je pro údržbu koupelny velmi praktické.“ Na tento v podstatě jednolitý povrch se lépe ukládají textilní protiskluzové podložky.
Horká voda
Dalším častým typem ohrožení je horká voda. K opaření dochází naneštěstí poměrně často a mohou za to nevhodné vodovodní baterie. Na trhu existuje velké množství armatur s regulátorem nastavení teploty vody. Tyto termostatické baterie s bezpečnostní pojistkou umožňují nařídit stabilní teplotu na 38 °C.
Myslete na budoucnost
Mladším lidem nevadí překonávání vysokého okraje vany. Myslete ale na to, že vy a členové vaší rodiny stárnete a ztrácíte na pohyblivosti. S ohledem na pohodlí i z hlediska bezpečnosti je vhodnější vybavit koupelnu sprchovým koutem, u něhož nemáte žádné překážky. Navíc je možné vaničky sprchového koutu osadit do jedné roviny s podlahou. I tady volte výrobky s dobrou protiskluzností.
„Při výběru sprchového koutu věnujte pozornost jeho těsnosti. Není totiž nic horšího, než když vystupujete z koutu na mokrou podlahu,“ upozorňuje na možná rizika Aleš Brožík ze společnosti Ravak. „Zaměřte se zejména na meziskelní prostory, protože právě zde může voda protékat. U některých koutů v tomto místě chybí těsnění úplně, u jiných zase nemusí přesně doléhat. Pozornost věnujte těsnění na spodní hraně dveří, které se občas deformuje," doplňuje odborník.
Bezbariérovou podlahu v koupelně a možnost použití podlahového vytápění umožní i volba takzvaných odtokových kanálků. Ty se zabudují přímo do odizolované podlahy, takže nepotřebujete vaničku. Toto řešení dovoluje zvolit neomezenou velikost sprchového koutu.
Přečtěte si také článek Takhle vypadají koupelny roku 2014! Jak se vám moderní trendy líbí?. Inspiraci získáte i v článku Malá koupelna? Má nekonečně mnoho chytrých řešení!
Jak jste bezpečný pohyb v koupelně vyřešili vy? Poraďte v diskusi čtenářům.