Článek
Průjmem může skončit nervozita z důležité porady, nevhodná kombinace potravin, potkat vás může i na letní dovolené v daleké cizině. I když se potíže projevují ve všech případech v podstatě stejně, než sáhnete po lécích, zkuste se zamyslet, z čeho by vám mohlo být zle. Některé léky totiž nefungují při infekčních potížích a jiné zase nepomohou po užívání antibiotik. Obzvlášť pokud chystáte cestovní lékárničku na prázdniny, myslete na to a přidejte do ní víc druhů přípravků na střevní potíže.
Průjem z jídla a pití
Zapili jste ovoce mlékem, snědli nemytou zeleninu nebo jste se na výletě napili ze studánky a teď na to doplácíte střevními potížemi? Jsou-li vaše potíže způsobené dietní chybou, vezměte si na pomoc tzv. střevní adsorbencia: mezi ně patří Smecta, Enterol nebo živočišné uhlí. Riziko průjmů při prázdninovém cestování narůstá zejména s klesajícími hygienickými standardy – když trávíte volno na chatě, táboře nebo v kempu. Máte-li citlivější zažívání, zkuste riziku předcházet a neslevovat z hygienických návyků.
Šok z exotiky
V zahraničí je riziko ještě vyšší. Potíže může vyvolat už samotná razantní změna prostředí a vystavení organismu jinému spektru mikroorganismů. „V ordinaci se mi bezprostředně po návratu z dovolené objevují pacienti běžně. Častou příčinou letních průjmů je pití místní vody z kohoutku nebo nápojů s ledem. Pokud jsou pacienti citlivější na zažívací ústrojí, objevuje se u nich průjem i v případě konzumace mořských korýšů nebo ústřic,“ popisuje praktická lékařka Petra Nová z Prahy.
Riziko můžete snížit preventivním užíváním posilujících probiotik. V případě úporných nebo déletrvajících potíží v exotice kontaktujte hotelového lékaře nebo zamiřte do lékárny, můžete dostat lokální medikamenty vhodné v boji s místními mikroorganismy a parazity. „Časté jsou případy salmonelózy, shigelózy, břišního tyfu a dalších bakteriálních a parazitálních onemocnění, které se můžou objevit po návratu z Afriky, Jižní Ameriky, Indie a dalších exotických zemí,“ doplňuje lékařka.
Akutní průjem kvůli střevní infekci
Nejčastější příčinou akutního průjmu jsou nejrůznější infekce způsobené viry, parazity nebo bakteriemi. Za průjmy mimo evropské prostředí mohou ve většině případů bakterie, obvykle Escherichia coli, salmonelóza, shigella nebo úplavice. Kromě křečí je při bakteriální infekci častá i přítomnost krve ve stolici.
Na pomoc vezměte živočišné uhlí, Reasec nebo Ercefuryl. Při střevních potížích virového původu, které obvykle provází horečka, pomáhá například Endiaron nebo Diosmektit. Pokud po dvou dnech nezaznamenáte ani náznak zlepšení nebo pociťujete příznaky dehydratace vyhledejte lékaře.
S rotaviry hrozí i hospitalizace
Zejména trpí-li celá rodina, jde pravděpodobně o infekci vyvolanou viry. Jednou z nich je i ta způsobená rotaviry (na které existuje očkování) „Infekce většinou trvá dva až sedm dní. Pokud je její průběh závažnější, dokáže dítě odvodnit i za několik málo hodin a způsobit těžkou dehydrataci s rozvratem vnitřního prostředí. Rodiče by určitě neměli váhat a raději dítě přivézt,“ radí infektolog Peter Mikolášek z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice v Brně.
Rotaviry se projevují vodnatým zapáchajícím průjmem, ale i zvracením. Dospělí se mohou nakazit orálně-fekální cestou (sáhnete na plenku, znečištěné hračky), ale i z kontaminovaných potravin a tekutin.
Trávicí potíže po antibiotikách
Střevní diskomfort vás může potkat i po léčbě antibiotiky. Ty totiž likvidují nejen bakterie, kvůli kterým vám lékař lék nasadil, ale i ty přátelské, které dbají o zdravé střevní prostředí. Zklidnit průjem po léčbě antibiotiky umí Endiaron, zkuste i laktobacily jako Lacidofil, z probiotik Biopron nebo Enterol.
Průjem provází i nervozitu z cestování
K průjmům může docházet i z neinfekčních důvodů, vyvolávají je například úzkosti a zvýšená nervozita, jako je například panika z cestování nebo tréma před veřejným vystoupením. Na neinfekční průjmy se používají léčiva s účinnou látkou loperamid, například Imodium nebo Loperon. Ty zpomalují pohyb střev a jejich průchodnost, díky čemuž se může obsah střev znovu zahustit.
Dvě tablety naráz vezměte hned po první vodnaté stolici, další tabletu pak po každé další až do odeznění potíží. Úleva ale přichází zpravidla již po prví dávce.
Když původce neznáte
Nejste-li si jisti, co střevní potíže vyvolalo, je lepší volit léčiva se schopností na sebe navázat patogenní mikroorganismy a toxiny. Zkuste lék Sorbecta, vhodný i pro děti nebo kojící ženy, Smectu nebo živočišné uhlí. Uhlí lze užívat i při průjmech v těhotenství. Nikdy ale nekombinujte adsorbencia s Endiaronem. Nedokážete-li léčit původce průjmu, můžete nasadit také léky s účinnou látkou racecadotrilum, například Hidrasec nebo Bloctil.
Kdy se vydat k lékaři
Při průjmu vsaďte vedle léků i na klidový režim, dietu, pijte černý čaj, minerální vodu, šťávu z kompotu, colu po lžičkách. Lékaře určitě navštivte, pokud průjem trvá déle než 5 dní (u dětí a seniorů po dvou dnech), objeví se vysoké horečky, zvracení nebo vyrážka, ve stolici je příměs krve nebo nejste schopni dodat a udržet v těle dostatek tekutin.
Průjem
- Příčiny: dietní chyba, Escherichia coli, salmonelóza, shigella nebo úplavice, břišní tyfus či další infekce, nervozita, stres.
- Jak si pomoci: Nejste-li si jisti, co střevní potíže vyvolalo, zkuste Sorbectu, Smectu nebo živočišné uhlí, klid a dietu.
- Kdy jít k lékaři: Lékaře určitě navštivte, pokud průjem trvá déle než 5 dní (u dětí a seniorů po dvou dnech), objeví se vysoké horečky, zvracení nebo vyrážka, krev ve stolici nebo nejste schopni dodat a udržet v těle dostatek tekutin.