Článek
Dojem lepšího prosvětlení evokují správně použité barvy – to je základ, který se prolíná všemi prvky interiéru. Hodně pomůže i použití umělého osvětlení, skla, lesku a někdy dobře funguje i to, co do vašeho bytu nedáte.
1. Inspirace přichází ze severu
Podle bytové architektky Evy Stalder je dobré držet se zásad typických pro skandinávský styl: „Ten je prosvětlováním interiérů přímo pověstný, právě kvůli nedostatku denního světla, zejména v zimních měsících. A protože i my žijeme na severní polokouli, máme stejně jako Skandinávci denní světlo zbarvené více do modra,“ vysvětluje. Podstatné tedy je, aby použité barvy působily vzdušně, lehce, násobily pocit světla a prostoru.
2. Barevná nabídka
„Prakticky jde o poměrně omezenou paletu barev. Kromě bílé se používá světle šedá, světle modrá, světlezelená (studené odstíny, například stříbrozelená, mátovo-zelená a podobně). Teplou paletu potom zastupuje sytá višňově červená,“ říká Eva Stalder. Zdá se vám to málo? Tak zvažte ještě teplou žlutou nebo oranžovou, které připomínají slunce.
3. Bílá jako základ
Jednu z možností pro moderní interiér nabízí čistě bílé provedení. Můžete si vyhrát s kombinacemi různých materiálů, dokonce i s různými odstíny bílé (byť se zdá, že bílá je přece jen jedna) a také s povrchovými úpravami, 3D efektem a podobně. Právě struktura dělá s materiály divy, i když vsadíte na jednu převažující barvu.
4. Podlahy a dveře
„Tady je třeba zvolit takový materiál podlahoviny, která odráží světlo, tedy bílou nebo světlé odstíny dřeva či jejich imitace. Některé dřeviny, třeba javor, nabízejí přirozený hedvábný lesk, jenž se dá znásobit lakováním. V kurzu jsou i na bílo mořené tvrdší dřeviny (dub a podobně). Zde pomůže rovněž lesk. Maximální efekt světelného odrazu zabezpečí keramické i kamenné dlažby, včetně umělého kamene, s velmi vysokým leskem,“ uvádí Eva Stalder. A to, co platí pro dřevěnou podlahu, se dá snadno aplikovat i na dveře.
5. Co může chybět
Jakékoli předěly místnosti (třeba i jen polozapuštěné příčky, paravány, nábytkové sestavy umístěné ve středu místnosti pro její optické členění…) tmavým interiérům nesluší. S jedinou výjimkou, a tou je sklo. Dokonce i okna je lepší ponechat jen tak, bez textilií. Pokud vám ale odkrytá okna nejdou pod nos, vybírejte jim spíše transparentní materiály, s leskem, s efektem kovu, bílé nebo ve světlých pastelových barvách (s rustikálními interiéry budou ladit i římské rolety nebo žaluzie v dekoru světlého dřeva).
6. Potřebná svítidla
V interiérovém designu mnohdy platí, že méně je více, ale v případě tmavých bytů a svítidel spolehlivě funguje opak – hodně je lépe. Svítidla vybírejte nejen esteticky, ale také prakticky.
„Můžete použít například i lištu s několika světelnými zdroji, která se připevňuje na strop, a je vybavená buď svítidly vytvářejícími rozptýlené světlo, nebo bodovkami, které osvětlí konkrétní místo,“ uvádí designérka Klára Hausenblasová z Ikea.
Vždy je však třeba, aby svítidla působila lehce a vzdušně. Můžou být vyrobená z plastu, drátů, kovových proužků, nebo i z papíru, vyplétaného proutí, či naopak z velmi originálních materiálů, jako jsou mušle a podobně. Jakmile je rozsvítíte, začnou „házet“ na stěny a strop „prasátka“, a váš domov se rozzáří.
A jaké triky používáte na optické rozjasnění interiéru vy?