Článek
Všechno se časem okouká, což platí také pro vybavení vašeho domova. Co se vám líbilo před lety, se dnes může zdát všední. Jak z toho ven? Docela snadno.
Malé drobnosti s velkým efektem
Vyměnit drobné prvky nedá velkou práci. Celý byt se rázem promění, když staré vypínače nahradíte novými, velkou roli sehrají také nové kliky u dveří (klasické štítové kování mnohdy nahrazuje rozetové s oddělenou klikou a otvorem pro zámek, ale ani ten už nemusí být). A parádu slibují také nové úchytky na nábytek, ať už v ložnici nebo dětském pokoji.
„Úchytky se dají kombinovat v mnoha barvách i vzorech a děti milují, když se jimi mohou probírat a vybírat si podle vlastního vkusu,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, která pro vaše nejmenší doporučuje volit hlavně bezpečně zaoblené tvary.
Koberečky a textilie
Převlékání domova s pomocí textilií je snadné, a výsledný efekt značný. Nejde jen o polštářky, zamyslete se nad novými závěsy či záclonami, na sedačku může přijít přehoz nebo deka, jež bude sloužit i za chladnějších dnů jako přikrývka třeba při sledování televize. Dobrou službu prokážou kusové koberečky, jimiž se v obýváku dají naznačit jednotlivé zóny – prostor pro relaxaci, posezení s rodinou nebo i pracovní koutek.
Nové doplňky
Ještě stihnete přesadit hrnkové rostliny do nových květináčů. Čerstvý substrát a o něco větší nádoba slibují podpořit růst kořenů i dobré zásobení živinami. Kdo už má hotovo, může mrknout na nové vázy či svícny, u nichž dnes už platí, že mají fungovat jako dekorace samy o sobě. Pěkně vypadá zátiší sestavené z několika těchto doplňků.
Nábytková škatulata
Zkuste se podívat na stávající zařízení interiéru novýma očima, nebo si k tomu pozvěte někoho cizího, kdo zná váš domov i vaši rodinu. Možná společně zjistíte, že se nabízí jiné umístění sedačky, stolku, obývací stěny… Pomůžou také optické triky; jeden z nich doporučuje, abyste ponechali alespoň nějaký roh místnosti volný, nejlépe pak všechny – pokoj se zdánlivě zvětší.
„Měnit umístění nábytku se dá buď zrcadlově – co bylo na jedné straně, přesunete na opačnou, nebo tak, že v jedné místnosti vyměníte dva hlavní prvky. Samozřejmě pokud to dovolují dispozice, tedy s ohledem vůči dveřím a oknům,“ připomíná Margaréta Janecová z Bonami.
Místo chaosu pořádek
Mezi hit patří úložné boxy, můžou být i stohovatelné nebo některé lze zasunout pod postel. Prostor pod postelí je vůbec dobré využít, dá se doplnit také pojízdnými zásuvkami. A někdy postačí i přidání třeba jedné police, a rázem se najde místo na drobnosti, které se jinak povalují všude možně, a vlastně jen překážejí.
Stěny jako chameleon
Možností, jak změnit staré stěny na nové, je spousta. Osvědčená rada zní – netřeba hned vymalovat komplet všechny zdi a stropy, jedna stěna postačí. Nebo její část. Máte-li například jednu stěnu vytapetovanou a ještě vám kousek tapety zbyl, vystřihněte proužek se vzorem a ten nalepte na vedlejší nebo protilehlou stěnu.
„Osvěžením může být i přerámování obrazů, umístění světelné dekorace, například závěsů s nápisem, použít samolepky… Nebo jen barevné lepicí pásky, z nichž na stěně vytvoříte jakoby nástěnku či nějaký jednoduchý vzor,“ upřesňuje Margaréta Janecová.
Co jste si naposledy pořídili domů nového „za hubičku“?