Hlavní obsah

Čeká nás tisíciletá voda jako v roce 1997? Poradíme, jak se připravit, pokud jste v ohrožené oblasti

Foto: Lunja, Shutterstock.com

Foto: Lunja, Shutterstock.com

Aktualizováno

Meteorologové varují před tím, že v následujících dnech má spadnout velké množství srážek a na mnoha místech prý hrozí povodně. Mluví se dokonce o tom, že by mohly být podobně silné jako v roce 1997. Jde se na to připravit a co zajistit?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Záplavové deště jsou v posledních týdnech docela časté, ale to, co se žene na Českou republiku v následujících dnech, očekávají meteorologové s obavami. ČHMÚ vydal výstrahu před extrémními srážkami s platností od čtvrteční do pondělní půlnoci. Jedná se o extrémní stupeň nebezpečí, tedy největší. Výstraha před povodněmi platí od pátečních 15 hodin do odvolání. Podle nejčernějších scénářů by se prý mohla zopakovat povodeň z roku 1997. Jestli se nebezpečí týká právě vás, můžete zjistit na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Co když jste v ohrožení? Víte vůbec, co byste měli mít doma, nebo jak zajistit dům?

 Jak si poradit bez elektřiny a vody

Pokud bude vaše okolí pod vodou, budete logicky i bez elektřiny, takže musíte počítat s tím, že než voda klesne a dojde k obnově její dodávky, budete bez topení, nepůjde lednice, nemusí téct voda a rozhodně nepojedou výtahy a nemusí fungovat ani bankomaty v okolí. Návrat k normálnímu životu může trvat i pár dní, takže je třeba se na to připravit.

Voda

Musíte počítat ne s hodinami bez vody, ale s několika dny. Jeden člověk potřebuje na jeden den alespoň dva litry vody na pití a něco na hygienu, protože voda ve studních i vodovodech může být závadná. Raději počítejte s pěti litry na osobu a den a proto si ji nakupte nebo naplňte kanystry a uložte je do vyššího patra, tedy do bezpečí před povodní. Pokud bydlíte ve vyšších patrech, je dobré si předem napustit třeba vanu a mít zásobárnu v ní.

Foto: Inna Dodor, Shutterstock.com

Pět litrů vody na den, to jsou ideální zásoby vodyFoto: Inna Dodor, Shutterstock.com

Jídlo

Připravte si i jídlo na pár dní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejlepší jsou trvanlivé potraviny, které nepotřebují další tepelnou úpravu, tedy konzervy, zavařeniny, kompoty, sušenky, cereální tyčinky, hroznový cukr v tabletách, trvanlivé pečivo a suchary, oříšky, čokoládu a také pomalu se kazící zeleninu a ovoce.

Hodí se mít třeba i turistický vařič na pevný líh, na kterém uvaříte –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pak je dobré mít i zásobu těstovin a podobných trvanlivých surovin. Nezapomeňte ani na dostatek krmiva a vody pro zvířata! Vše schovejte na místě, kam by případně neměla vtrhnout voda.

Hygienické potřeby

Vybavit byste se měli i zásobou hygienických prostředků. Jde o toaletní papír, mýdlo, prací prášek, zubní pastu a kartáčky, dámské vložky a případně dětské pleny. Pamatujte na dezinfekční prostředky, antiperspiranty, vlhčené ubrousky a pytle na odpadky. Hodí se předzásobit se čisticími prostředky, rukavicemi a vším, co bude užitečné v případě odklízení škod po povodni.

Finance

Bankomaty ani banky bez proudu nefungují, takže je dobré mít doma i hotovost v menších bankovkách a mincích. A kolik? Odborníci doporučují mít v hotovosti alespoň jeden měsíční plat.

Foto: ArieStudio, Shutterstock.com

Protože nemusí jít bankomaty, vyzvedněte si potřebnou hotovostFoto: ArieStudio, Shutterstock.com

Světlo a teplo

V těchto dnech už žádné teplo není a jestli bude dlouho pršet, bude ještě hůř –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ takže si rozhodně nachystejte na bezpečné místo peřiny, deky a zimní oblečení, včetně kvalitních bot a gumovky. Jestli máte možnost topit v kamnech na tuhá paliva, udělejte si zásobu dřeva nebo uhlí. Světlo zajistí čelovka, svítilny se zásobou baterií nebo dynamo svítilna, zásoba zapalovačů a sirek, dostatečné množství svíček.

Doprava

Když jsou vesnice a města zaplavena vodou, veřejná doprava většinou nefunguje, takže je fajn mít k dispozici auto –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pokud ho můžete postavit na bezpečné místo, kde nebude zaplaveno, překontrolujte, zda má nabitou baterii, doplňte palivo.

Foto: Creative_Bird, Shutterstock.com

V autě udržujte dostatečné množství paliva, abyste mohli dojet do bezpečí, v případě potřeby se bude hodit i něco navíc v kanystru. Auto zaparkujte na bezpečné místo, kde nebude překážetFoto: Creative_Bird, Shutterstock.com

Zdroj informací

Zcela jistě by bylo dobré mít rádio na baterie nebo dobíjecí power bankou. Výhodou by byla klasická telefonní linka, která funguje i bez proudu. Rozhodně dobijte mobil a zajistěte, že znáte číslo nejen na záchranku, hasiče, ale i na úřad, který by měl posléze koordinovat pomoc obyvatelům. Je prima mít číslo i na sousedy, kteří vám mohou také hodně pomoci.

První pomoc

Vybavte si domácí lékárničku tak, abyste mohli ošetřit a vydezinfikovat ránu, zvládnout nachlazení a teplotu, ulevit při bolesti a při zažívacích obtížích. Pokud berete léky, na kterých jste závislí, pořiďte si dostatečnou zásobu. Samozřejmostí by měl být respirátor pro případ chemického poplachu.

Co má obsahovat evakuační zavazadlo?

Pro případ vážného nebezpečí je vhodné přichystat si evakuační zavazadlo. Co do něj? Na stránkách Policie ČR radí: Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a pitnou vodu. Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor. Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti. Přenosné rádio s rezervními bateriemi. Toaletní a hygienické potřeby. Léky, svítilnu. Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku. Kapesní nůž, otvírák na konzervy, zápalky, šití a další drobnosti.

Pokud s sebou budete mít zvíře, pak pro něj přibalte krmivo, pití, jeho zdravotní průkaz, potřeby (obojek či náhubek) a případně přepravku.

Jak připravit dům na povodeň

Jestli vám reálně hrozí povodeň, uzavřete všechna okna a dveře, utěsněte všechny otvory, kterými by mohla voda vniknout do domu. Všechny cennosti a důležité věci vyneste do podlaží. V ohrožených oblastech se před povodní chystají třeba i pytle s pískem, které byste měli naskládat před vchodové dveře a vstupy do budovy.

Na bezpečné místo byste měli dát všechno, co by mohla voda odnést a auto přeparkujte na bezpečné místo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vždy tam, kde by nevadilo třeba záchrance nebo hasičům v zásahu třeba u sousedů.

Pokud chováte u domu hospodářská zvířata, můžete je předem evakuovat, nebo je alespoň pusťte ven z kurníku nebo jiných staveb, aby mohla utéct a neutopila se. Domácí zvířata se mohou následně evakuovat s vámi, takže ideálně připravte vodítko a podobně.

Zaplavila okolí vašeho domu voda?

Ve chvíli, kdy je nejen ve vašem domě, ale i všude kolem voda a nejste si jisti, jak vysoko je, nebo jak silný proud to je, raději volejte záchranné složky a nepouštějte se ven sami. Anebo alespoň se záchranáři komunikujte a nahlaste jim svou situaci a počet a případně i zdravotní stav všech lidí v budově.

Načítám