Článek
Olámané nehty anebo oprýskaný lak jsou jen vrcholkem ledovce nedostatků, které mohou rukám ubližovat. K dalším patří poškozená kůžička okolo nehtů, rýhy, barevné změny a samozřejmě infekce. Přestože to bývají problémy nepříjemné a často i nápadné, k lékaři se s nimi moc nechodí.
„Lidé nepovažují například křehkost nebo skvrny na nehtech za velký problém. A to dokonce ani tehdy, když už se na nich zjevně usadila plíseň nebo bradavičky,“ říká MUDr. Miloslava Rusková Moskalyková, dermatoložka z Cled v Uhřiněvsi. „Do ordinace se vypraví až s pěkně rozvinutým postižením, kdy je léčení nepříjemné a zdlouhavé.“
Odkud se potíže berou
Plísně i bradavice jsou velké cestovatelky a snadno se přenášejí. Za šíření bradavic jsou odpovědné viry, k plísňové nákaze dojde zejména stykem se spórami hub. Jejich usazení na nehtech není nic výjimečného, stačí k tomu trocha smůly – kráčet ve stopách infekčního nositele choroby. Častým místem získání nákazy jsou vlhké a teplé sauny, bazény a sprchy u tělocvičen, kde může infekce v šupinách kůže čekat i poměrně dlouho.
Rizikové může být i prostředí některých pedikérských nebo kosmetických „salonů“, kde se potýkají s hygienou. Tam vám mohou mechanicky poškodit kůži infikovanými nástroji nebo prádlem, přenos infekce ohrožuje i umělé nehty. Nebezpečné je i půjčování například sportovních bot, používání společných ručníků v rodině nebo chůze bosky po koberci v letadlech a v hotelech.
Jak poznat nebezpečí včas?
Suchá kůže se sklonem k praskání: je snadnou kořistí infekcí. Pomoc je jednoduchá – krém na ruce a také nošení zimních rukavic v chladu. Kůže se zjemní, zpevní, zmizí bolestivé záděry i drobné prasklinky. Nevyplácí se podcenit ani třepení a křehkost nehtů. Na lámavé nehty se dá vyzrát péčí, pomůže nošení ochranných rukavic při manipulaci se saponáty a zahradní chemií.
Máte drsné tuhé pupínky okolo nehtů?To jsou bradavice. Usazují se po stranách nehtové ploténky, ale i pod ní. Mohou se množit a přenášet i nepatrným poraněním, klidně si je přinesete jako suvenýr z bazénu.
„Likvidace patří jen do ruky lékaři, amatérské pokusy o odstranění končí jejich dalším rozsevem,“ říká MUDr. Ivana Stejskalová, dermatoložka z Prahy 9, Běchovic. „Zajímavé ale je, že právě bradavice dobře reagují na alternativní psychogenní přístupy. Může to souviset s propojením imunity s centrálním nervovým systémem.“
Změny barvy nehtové ploténky, tak se projevuje plíseň nehtů, onychomykóza; postupně přechází z bílé na žlutou i hnědou, tak, jak ji plíseň postupně stravuje. Nehty se začnou drolit a pacienta čeká nepříjemné martýrium. Houbovité mikroorganismy, které potíže způsobují, napadají nehtové lůžko a nehet. Pro vstup do těla potřebují připravit cestu, tedy jak drobná poškození kůže, tak i snížení její obranyschopnosti, například častým máčením. Proto infekce nepostihne každého.
Zarudnutím kůže v okolí nehtů, bolestivostí, někdy i otoky se projevuje kvasinková infekce, nejčastěji Candida albicans. Neléčená ovlivní změny tvaru nehtů.
„Vzhled nehtů samozřejmě ovlivňují i další příčiny, včetně dědičnosti. Negativně se na nich může podepsat například nedostatek vitaminů a minerálů nebo některé nemoci – lupénka, cukrovka, bakteriální infekce nebo zarůstání. Potíže s infekcemi nehtů může způsobovat i vysoký obsah cukru v pracovním prostředí, kdy jsou ohroženi cukráři a pekaři,“ říká lékařka Rusková Moskalyková.
Setkali jste se s nákazou plísněmi nebo bradavicemi? A jak jste ji řešili?