Hlavní obsah

Máte stará semínka? Nastal čas zjistit, zda ještě vyklíčí. Zkuste rychlotest nebo poctivou metodu

Foto: Lizavetta, Shutterstock.com

Foto: Lizavetta, Shutterstock.com

Nejsou semínka moc stará? Před výsevem je otestujte! Máte doma starší osivo a nejste si jistí, zda ještě vyklíčí? Zjistěte to dřív, než zasejete. Je to jednoduché a vyhnete se zklamání, kdyby už byla semena prošlá. Čas předpěstování se totiž rychle blíží, tak ať jste připraveni.

Článek

Sebemenší semínko je živý organismus. Vyčkává, až ho vložíte do půdy a zalejete. Když se k tomu přidá teplo a sluneční paprsky, začne klíčit a růst. Samozřejmě jen pokud je v dobré kondici a není už moc staré. Právě teď je ideální doba udělat si pořádek v zásobách semen. Projděte je, zkontrolujte životnost a otestujte si je. Jak na to?

Jak dlouho vydrží semínka?

Největší šanci na dobrou úrodu máte samozřejmě s novými semínky, nejlépe z předchozí sezony. Od druhého roku totiž klesá klíčivost u většiny semen. Týká se to třeba salátu, cibule, kopru nebo saturejky. Třetím rokem jsou šance na vzklíčení spíše mizivé.

Na druhou stranu: existují i semínka, která si klíčivost uchovávají dlouhé roky. Mezi nimi kralují semena mrkve, okurek, cuket nebo lichořeřišnice. Ta by měla vzejít i po pěti nebo šesti letech. Až 10 let si pak uchovávají klíčivost semínka ředkviček, rajčat nebo zelí.

  • Je tedy škoda zbavovat se starších semínek a utrácet za nová, když je můžete ještě využít. Pro jistotu si je však předem otestujte.

Test klíčivosti osiva

Jak otestovat semínka? Není to nic náročného. Možná doma zavzpomínáte i na hodiny přírodopisu či pěstitelských prací, kdy jste dostali za úkol sledovat, jak klíčí hrách. Je to dost podobné. Kromě semínek budete potřebovat ještě misku, vatu nebo papírové ubrouskyvodu.

POSTUP: Na dno ploché misky rozprostřete vatu nebo ubrousky. Navlhčete je. Na ně pak vyskládejte menší množství semen. Drobnějších stačí 15 či 20, větších třeba 5 až 10. Misku můžete překrýt fólií (udělejte do ní pár dírek, ať mohou semínka dýchat) nebo navlhčeným papírovým ubrouskem. Položte ji na teplé a světlé místo, ideální je parapet. Pamatujte, že většina semínek klíčí na světle. Jen cibuli, pažitku, okurky, dýně a cukety testujte v tmavší místnosti. Semínka nezapomeňte udržovat po celou dobu vlhká: vodu nad nimi rozprašujte jemným rozstřikovačem.

Kdy semínka ještě použít

  • Pokud jsou semínka v pořádku, drobné klíčky se vyloupnou už za týden.
  • U některých rostlin to ale může trvat déle, například rajčata potřebují až 14 dní.
  • Nejdéle klíčí petržel, mrkevceler – dejte jim tři týdny až měsíc.

Výsledky testu: U dobré sadby vzklíčí více než 60 % semínek, nejlepší je 80 %. Pokud se klíčky objevily na méně než polovině semínek, pořiďte si raději nová nebo je vysejte hustěji. I tak ale bude výsledek nejistý.

Foto: ThamKC, Shutterstock.com

Ideální je, když vyklíčí 80 procent testovaných semínekFoto: ThamKC, Shutterstock.com

Rychlotest klíčivosti za pár minut

Nemáte čas, svrbí vás ruce a už chcete honem rychle vysévat? Udělejte si alespoň rychlotest.

POSTUP: Nasypejte pár semínek do sklenice s vlažnou odstátou vodou a nechte je asi půl hodiny v klidu. Zdravá a klíčivá semínka klesnou na dno, zatímco prošlá budou plavat na hladině. Plovoucí semínka vyhoďte a vysejte ta, která klesla ke dnu.

Z jasných důvodů se takový test hodí hlavně pro větší semena, protože lovit maličká semínka na dně sklenice bude náročnější. Na druhou stranu i tato rychlá zkouška vám pomůže vyhodnotit, jaký je potenciál osiva v sáčku. Ať už dáte přednost několikadennímu postupu, anebo rychlotestu, vyhodnocení úspěšnosti klíčivosti je na vás.

  • Tip na závěr k samotnému výsevu: Abyste klíčení semínek urychlili, než je vysejete, můžete je máčet ve vodě. Salátům stačí čtyři hodiny, rajčata a papriky můžete máčet i dva dny. Vodu občas promíchejte, aby se semena okysličila.

Načítám