Článek
S tím, kolik toho za den vypije, si nedělá hlavu kolem šedesáti procent lidí - alespoň to ukázal nedávný reprezentativní průzkum značky Natura. Čtvrtina respondentů dokonce přiznala, že pijí málo, ale stejně si to nehlídají. Jak jste na tom vy? Napoví i několik potíží, které právě nedostatek vody v těle ohlašují a provázejí.
Tmavá moč
Jeden z prvních příznaků, které upozorní na nedostatek tekutin, je změna barvy moči a posléze i jejího zápachu. Ta „zdravá“ by měla být světlá a bez zápachu – čím tmavší a víc zapáchající, tím větší alarm to je. Jste na cestě nejen k hrozbě zánětu močových cest, ale i onemocnění ledvin.
Zácpa
Na toaletě zůstaneme i u druhého příznaku, kterým je zácpa. Než ji začnete řešit projímadly, zamyslete se nad tím, kolik jste toho předchozí dny vypili. Nedostatek vody způsobí nejen zahuštění stolice a potíže při vyprazdňování, ale také snižuje i činnost střevní mikroflóry, což může vést nejen k zácpě, ale například i k o oslabení imunity.
Svalové křeče
Při svalových křečích si většina lidí hned ordinuje hořčík, příčinou ale může být i nedostatek tekutin, zvlášť v případě, kdy jste je nedoplnili po velké fyzické námaze spojené s nadměrným pocením (nebo po horečnatém onemocnění s týmž důsledkem). Pot odvede z těla vodu i s minerály, hlavně sodíkem, což může způsobit křeče.
Bolest nejen hlavy
„I bolest může být signálem, že tělo trpí nedostatkem tekutin. Ignorování bolesti může vést k rozvoji závažného, i život ohrožujícího stavu,“ vysvětluje MUDr. Pavel Těšínský, předseda Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP. S nedostatkem tekutin bývá nejčastěji spojována bolest hlavy, ale může stát i za bolestí pohybového aparátu – kostí, kloubů a svalů.
Únava a ztráta energie
„Nízký příjem tekutin má negativní vliv například na udržení pozornosti a mentální výkonnost. Dehydratace je u dospělých spojená s nárůstem negativních emocí, depresí, napětím a únavou,“ uvádí Mgr. Ing. Ivana Pražanová, nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice v Praze. Důsledkem může být i snížení schopnosti se soustředit, problémy s pamětí i lehká zmatenost.
Změny kvality pleti a vlasů
Právě na změně kvality pleti a vlasů je docela rychle znát, pokud zanedbáváte pitný režim. Při nedostatku tekutin, je tělo začne „přidělovat“ hlavně tam, kde je to životně důležité, a do kůže a vlasů se jí moc nedostane. Pleť je napnutá, bez jasu, zašedlá, na dotek hrubší. Suchá kůže je náchylnější na tvorbu vrásek. Vlasy mohou ztratit lesk a lámat se.
Kolísání tlaku a zrychlený tep
Dehydratace snižuje objem krve a zahušťuje ji, což se může projevit na změnách krevního tlaku a zrychlení tepu. Srdce je víc namáháno, což mu rozhodně nesvědčí. Nedostatek tekutin ohrožuje celý kardiovaskulární systém i tím, že v hustší krvi snáze vznikají sraženiny, které mohou ucpat cévy a způsobit i smrt. Zvyšuje se i riziko infarktu a mrtvice.
Zápach z úst
Zdravotně nepatří zápach z úst k zásadním potížím, ale společensky je to velmi zatěžující. Může za to nedostatečná tvorba slin – samozřejmě kvůli nedostatku tekutin. V ústech se pak přemnoží bakterie, které kromě zápachu mohou způsobit i záněty dásní.
Neúspěšné hubnutí
Kvůli nedostatku vody, zvlášť když trvá dlouho, se nejen zpomaluje metabolismus, ale tělo se dostává i do nouzového režimu. V době, kdy se cítí ohroženo, není ochotno zbavit se tukových zásob, což znamená, že je velmi obtížné zhubnout. Pokud přece jen, pak jde hlavně o svalovou hmotu, což není žádoucí.
Co když vám ale obyčejná voda nechutná a násilím do sebe nalijete sotva dvě sklenky denně? Co pít místo vody, proč káva nevadí a jak vybrat minerálku i džus