Článek
Světla umístěná v koupelně, kde není nouze o vlhko a mokro, musí být v první řadě bezpečná. A také splňovat daný účel – někde chcete intenzivnější záři, jinde postačí náladové přisvětlení. Atmosféra, vytvářená vhodným osvětlením, je totiž v této místnosti více než důležitá.
Jak ji rozdělit bezpečně
Než se pustíte do výběru samotných světelných prvků, zamyslete se, kde je budete umísťovat, s ohledem na dosah vody. Martin Sajbert ze společnosti Philips uvádí, že podle mezinárodních standardů se koupelna z pohledu bezpečnosti rozděluje na čtyři zóny, a to většinou takto:
- zóna 0 = například vnitřek vany, podlaha sprchového koutu,
- zóna 1 = zeď nad vanou, stěna ve sprchovém koutě,
- zóna 2 = v dosahu do 60 cm od zdroje vody, například umyvadla, vany a podobně,
- zóna 3 = zde se někdy číslice vůbec neuvádí, nicméně se jedná o zbývající prostor, který je více než 60 cm od zdroje vody.
Díky určení zóny, do které volíte osvětlení, můžete vybrat světlo se správným indexem IP, čemuž se blíže věnujeme v bočním rámečku.
Čím se ještě řídit?
Rozhodující jsou i dispozice vaší koupelny a její využití. „Například osvětlení sprchového koutu nemusí být omezené jen na klasické bodovky. Oblíbené a bezpečné řešení představuje podsvícení stropu nebo nik voděodolnými LED pásky. Navíc už v některých sprchových hlavicích jsou použité LED diody, které můžou nabídnout i volbu barvy světla,“ uvádí designérka Martina Šimková z Perfecto Design. Vždy je třeba použít více zdrojů – jen kombinace několika typů osvětlení umožní vytvořit různou atmosféru.
Co můžete mít
Kromě hlavního svítidla se používají doplňková, umístěná v okolí zrcadla a umyvadla, nábytku, sprchy, vany… Efektně působí i závěsné svítidlo, ale osvětlení lze také zapustit, třeba do sádrokartonu, nebo vložit do spár mezi obklady.
Další velkou skupinu představují koupelnové prvky už vybavené určitým zdrojem světla (běžné u zrcadel a nábytku, ale objevuje se i u sanity nebo sprchových hlavic) a už zmiňované LED pásky, které se dají použít třeba dodatečně.
Zrcadlo, pověz mi...
Zpravidla nejdiskutovanější část koupelny je zrcadlo – jak ho správně nasvítit? „Lze je osvětlit zezadu, shora i ze stran. Ženám lichotí rozptýlené světlo, které nevytváří ostré stíny. Proto je důležité, aby světlo přicházelo z více směrů,“ uvádí Martina Šimková. A když to zkrátka není technicky možné, pomůže malá, ale šikovná vychytávka – kosmetické zrcátko s podsvícením.
Studené, nebo teplé?
Někdo se chce ráno rychle dostat do formy, a tomu napomáhá jasné, ostré světlo, jinému to naopak vadí, a raději vstává pomalu…
Jakou barvu světla volit, je na každém z vás. Ale pomůže i světlo stmívatelné. „Ideálním řešením je elektronická regulace, která umožní nastavit konkrétní jas a barvu v určitou denní dobu,“ upřesňuje Martina Šimková.
Dodává, že jinak se třeba u nábytku zpravidla používá méně intenzivní, případně teplejší odstín světla, což je asi do 3000 K, kdežto u centrálního svítidla se preferuje vyšší intenzita s barvou světla denní bílá, tedy zhruba 4500 K.
A co vyhovuje vám? Potřebujete mít v koupelně hodně světla, nebo máte raději přítmí? Napište nám!