Článek
Mnoho zaměstnání na směny vyžaduje alespoň částečně noční práci. Zdravotníci, noční hlídači, policisté, řidiči kamionů či vlaků, ti všichni sem patří. Ta může mít ale různé zdravotní důsledky: podle některých vědeckých studií vám dokonce může zkrátit život až o 5 let za každých 15 let pravidelné noční práce.
Francouzská národní agentura bezpečnosti práce (ANSES) upozorňuje ve své nedávné obsáhlé studii rovněž na rizika spojená s prací v noci (mezi 21:00 a 6:00). Jako méně škodlivé pro biologický rytmus navrhuje střídání směn ranní – odpolední – noční, při kterých se tělo rychleji a lépe vypořádává s hromaděním nedostatku spánku během nočních směn.
Co se stane, když v noci nespíte?
Pokud v noci nespíte, neodpočíváte normálně. To má biologické důvody: náš mozek je naprogramován tak, aby v noci odpočíval, a potřebuje k tomu tmu, aby došlo k uvolňování melatoninu, hormonu, který ovlivňuje biologické rytmy těla.
Biologické hodiny
Čím více hodin pracujete ve tmě, tím více jste vydáni na milost a nemilost poruchám biologických hodin. Tělo prochází nepřirozenými hormonálními změnami, které mohou způsobovat podrážděnost, ale také daleko závažnější problémy, například je zde zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Cyklus práce a odpočinku je navíc v rozporu s tělesnou teplotou a krevním tlakem, které se přizpůsobují biologickým hodinám. Ráno se tělo automaticky připravuje na začátek nového dne a tělesné funkce se aktivují, zatímco v noci se snižují. Obrácený režim tak způsobuje ve výsledku stres a poruchy spánku.
Několik studií ukázalo, že poruchy spánku jsou jednou z hlavních stížností pracovníků na směny. Denní spánek po noční směně je obvykle asi o 2 až 4 hodiny kratší než noční spánek. Tím dojde ke zkrácení nebo úplnému vyrušení fáze REM spánku, což je pro tělo škodlivé, protože právě během této periody se zotavuje z fyzické únavy, kterou během dne nasbíralo.
Rakovina prsu
Pravidelná noční práce může zvyšovat riziko rakoviny prsu. To je závěr několika studií Cancer Epidemiology – americké asociace pro výzkum rakoviny. Ve skupině zdravotních sester měly ty, které pracovaly dlouhodobě výhradně v noci, významně vyšší riziko rakoviny prsu (58 %) a také rakoviny trávicího traktu (35 %) a plic (28 %). Vědci dospěli k závěru, že to souvisí s poklesem melatoninu, jehož hladina je normálně na maximu kolem jedné až druhé hodiny ráno, a pokud v tu dobu nespíte, netvoří se dostatečně.
8 rad pro ty, kdo pracují v noci
- Devátá večerní - Pokud jdete do práce na jedenáctou nebo i později v noci, využijte léčivé moci deváté hodiny večerní. Kolem tohoto času si dopřejte aspoň hodinku spánku, bude totiž bohatý na tvorbu melatoninu, hormonu, který reguluje biorytmus.
- Pravidelný jídelníček - Dělejte si lehké a zdravé svačinky, jezte přibližně po 3–4 hodinách a snažte se jíst naposledy nejméně dvě hodiny před tím, než si půjdete ráno lehnout.
- Sluneční brýle - Ráno při odchodu z práce noste tmavé brýle, oklamete tak svůj mozek cestou domů, kde můžete stáhnout žaluzie a zapomenout, že je denní světlo.
- Melatonin v pilulkách - Pokud ho vaše tělo není schopno normálně vylučovat, protože jste kolem druhé ranní vzhůru, je dobré ho užít v pilulce půl hodiny před spaním.
- Ticho léčí - Během spánku, i když je ve dne, se snažte co nejvíce izolovat od všeho hluku, klidně spěte se špunty v uších.
- Sociální kontakty - Neomezujte kvůli práci své kontakty s rodinou a přáteli. Kromě toho, že byste si poškodili vztahy, mělo by to negativní dopad i na vaši psychiku.
- Hobby nad zlato - Ke kvalitnímu spánku a celkovému uvolnění si můžete dopomoci, když se budete chvíli před tím, než půjdete do peřin, věnovat něčemu, co vás baví. Pročistíte si tak hlavu.
- Prevence - Nezanedbávejte pravidelnou preventivní kontrolu vašeho zdravotního stavu.