Článek
Chcete, aby se do koupelny, jejíž rozměry nejsou zrovna obří, vešlo co nejvíce zařizovacích prvků? Základem je správná dispozice – jednoduchá a přitom ergonomicky přívětivá. Na co se soustředit především, to vám prozradí následujících pět triků.
1. Méně barev i dekorů
Chcete-li koupelnu opticky nafouknout, je třeba pracovat s málem. Což znamená: minimum materiálů a dekorů, a když už volíte vzory, pak by neměly být příliš kontrastní. „Ideální je jeden typ obkladu, bez listely, žádná mozaika, co největší formáty. Barvy vybírejte spíše světlé. Roli hrají i drobné doplňky typu dávkovače mýdla a kosmetické přípravky. Bude lepší, když je schováte, protože příliš mnoho vystavených předmětů vytváří dojem chaosu,“ upozorňuje designérka Martina Šimková ze studia Cadface. Naopak jednolité plochy působí vzdušně.
2. Více skla
V každé koupelně najdete alespoň jedno zrcadlo. Obecně platí: čím větší, tím lepší. Nebojte se použít například velkoformátové zrcadlo optimálně bez rámů zavěšené podél jedné stěny. Je-li pro vás toto řešení příliš odvážné či se k vám domů nehodí, pořiďte si alespoň velké zrcadlo k umyvadlu. Nebo velkou galerii s mnoha policemi. „Sprchové kouty je lepší nestavět a neobkládat, i tady se dají využít velké skleněné plochy, které prostor opticky zvětší,“ připomíná Jiří Lipovský ze společnosti Los Kachlos.
Neopomeňte ani dveře – úspornější jsou posuvné, jež také mohou být celé ze skla, například mléčného nebo pískovaného. Propustí dostatek světla z vedlejších prostor a současně zajistí soukromí.
3. Vychytaný nábytek
K vytvoření dojmu hladké, jednolité plochy může přispět i nábytek. Teoreticky by bylo fajn pořídit si skříňky doslova od podlahy ke stropu, ale prakticky byste se pak k těm nejvyšším nedostali bez stupínku a nábytek končící těsně u podlahy by zase mohl být v častém kontaktu s vodou. Proto se vyplatí postavit skříňky na nízké nožky nebo zavěsit – nikoliv však solitérně, ale ve skupinách.
Důležité je rovněž vnitřní členění. Šikovné jsou například zásuvky v zásuvce (pohledově vidíte jen jedno čílko), dále organizéry, vestavěný koš na prádlo a podobně. Použití co nejméně členitých pohledových prvků evokuje dojem většího prostoru.
4. Asymetrická vana a umyvadlo
Vykoupat se můžete i v asymetrické vaně se zúženou částí v oblasti nohou. Je-li třeba skutečně šetřit každý centimetr, nabízí se využít umyvadlo, které se instaluje právě v oblasti zúžené části vany (prodávají se designově sladěné sety).
A když to není váš případ? „V malé koupelně bych volila širší závěsné umyvadlo a pod něj skříňku s několika šuplíky. Dobrým tipem je pak nábytkový umyvadlový sifon, který nezabírá tolik místa ve skříňce, a ve dně šuplíku nemusí být výřez,“ vysvětluje Martina Šimková. Ovšem pokud bude skříňka pod umyvadlem dostatečně široká i dlouhá, může se zvolit umyvadlo na desku.
5. Chytrá světla
Více různých světelných zdrojů dokáže prostor pohledově zvětšit. Například když se bude světlo odrážet od zrcadla, koupelna se spolehlivě zvětší, byť jen naoko. Ale nejde pouze o optický klam. Osvětlení vybírejte rovněž podle toho, čemu má sloužit. „Například u umyvadla můžete mít rozptýlené světlo z LED pásků integrovaných do zrcadla, ve sprchovém koutě intimní nepřímé podsvícení podhledu či nik a během úklidu oceníte rovnoměrnou intenzivní zář ze stropních svítidel,“ upřesňuje Martina Šimková.
Jak jste problém s malou koupelnou řešili vy?