Článek
Postup
01.
Z masa zdaleka nemusíte brát jen svíčkovou. Krom toho, že stojí podstatně více, má i jemnější chuť, takže pokud chcete opravdu výraznou masovou chuť, zvolte kvalitní libové zadní hovězí, které lze zbavit všech šlach, blan a tuku. Můžete dát váleček, ale hodí se i kýta nebo šál. Důležité je sahat po vyzrálém mase.
02.
Co se týče zpracování masa, svíčkovou stačí ostrým nožem najemno nasekat. Škrábání masa je dost zdlouhavé a zavedlo se prý proto, aby se nožem zlikvidovala vajíčka tasemnic, takže my si ho můžeme s klidem namlít. Maso ale melte dvakrát, abyste se zbavili opravdu všech blanek.
03.
Nyní maso dochuťte mořskou solí a čerstvě mletým pepřem.
04.
Do základu přidejte pro lepší chuť asi 2 lžíce olivového oleje. Můžete do něj zapracovat i žloutek, nebo si ho nechat až na závěrečné servírování. Maso pak rukama pořádně propracujte.
05.
A teď už je jen na vás, jestli zvolíte minimalistickou variantu jen se solí, pepřem a tukem (vajíčkem či olejem), nebo přidáte, jako Francouzi, najemno pokrájenou šalotku, kapary, okurky (nejlépe jemné kornyšonky), dijonskou hořčici, tabasco či jinou pálivou omáčku, worcester a trochu parmezánu. Pochutiny přidávejte opravdu po troškách, abyste nezabili, ale naopak zvýraznili chuť masa.
Tip: Pokud si nemůžete pomoct, udělejte si českou hospodskou verzi s cibulí, plnotučnou hořčicí, okurkami, paprikou, tabascem, worcesterem, kečupem a kmínem, ale to už bude spíše masová pomazánka.
Tatarský biftek nemusí být jen z hovězího. Zkuste i lososový tataráček, lilkovou pomazánku nebo pikantní sýrový tatarák.