Článek
Pleťové masky jsou rychlou vzpruhou, díky které vaše pleť výrazně prokoukne. Intenzivně se starají o pokožku v různých směrech – hydratují, čistí, rozzáří nebo povzbudí a působí i proti vráskám. Jak se v nich vyznat, jak často je používat a která by ve vaší koupelně neměla chybět právě teď?
Regenerace a hydratace pro všechny
Jak začít? Nic nezkazíte, když si pořídíte regenerační a hydratační masku: „Citlivou a dehydratovanou pletí trpí v zimě téměř každá žena bez rozdílu věku,“ vysvětluje Jitka Poláková, ředitelka české firmy Kosmetika Capri. Doporučuje ji používat alespoň dvakrát týdně.
Ne každou masku je ale vhodné používat takto často. „Třeba slupovací a exfoliační masky bych kvůli jejich agresivnějšímu působení doporučila jen 1-2x za měsíc,“ říká Hajnalka Méryová Faragó, dermatoložka a skincare expertka prodejen Marionnaud. „Na pokožce by měly působit přibližně 10-15 minut. Nenechávejte je na obličeji déle, než je doporučeno, mohlo by dojít k podráždění nebo zbytečnému přetížení pleti,“ dodává.
To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. V touze získat z plátýnkové masky maximum jsem ji nechala působit 30 minut a pleť byla spíš zarudlá. Vždy se tedy řiďte doporučením výrobce, které najdete na obalu výrobku. Některé masky se po proceduře omývají, jiné se třeba jen zapracují do pleti.
Pozor na citlivou pleť
Masky vybírejte podle svého typu pleti a také účinku, kterého chcete momentálně dosáhnout. Na vysušenou kůži zvolte masku hydratační, pokud máte pocit, že se na vaší kůži objevují drobné rýhy, zvolte masku regenerační s protivráskovými účinky. Unavenou pleť vzpruží masky rozjasňující, čisticí masky zase pomohou s pupínky, nadměrným leskem nebo černými tečkami. Normální pleť nemá žádná omezení, přípravky tedy můžete vybírat podle aktuálního stavu.
Nejproblematičtějším typem pleti je ta citlivá, na kterou nemůže přijít jen tak něco. Jakým maskám byste se měli rozhodně vyhnout? „Citlivá pleť může reagovat začervenáním a podrážděním na bahenní jílové masky, které jsou přednostně určené na mastný typ pleti se sklonem k akné, a také na slupovací exfoliační masky,“ upozorňuje Hajnalka Méryová Faragó.
„Ideální pro citlivou pleť jsou masky krémové konzistence, látkové a gelové s uklidňujícími složkami,“ radí dermatoložka. Peelingové produkty tedy přenechte odolnější pleti, především té mastné.
Co prospěje pleti problematické?
Na jaké masky se zaměřit, máte-li pokožku mastnou a problematickou? „Ideální jsou jílové, exfoliační a také enzymové masky. Jílové masky odstraní přebytečný maz a nečistoty z povrchu pleti a opticky zmenší rozšířené póry. Exfoliační a enzymové masky odstraní odumřelé kožní buňky, rozzáří pleť a čistí póry. Relativní novinkou jsou masky s uhlím, které napomáhají pleti zbavit se nečistot, prachu, toxinů a bakterií,“ doporučuje dermatoložka.
Mix masek a ty noční
Různé masky můžete míchat podle potřeby. V praxi to znamená třeba dát na T-zónu produkt proti maštění a zaneseným pórům, ale na zbytek tváří nanést hydratační. Hitem jsou také masky noční, které použijete místo krému a ráno jen zkontrolujete výsledky.
A pokud si chcete dopřát opravdu ošetření, které se blíží tomu odbornému ze salonu, vsaďte na masky textilní. A na závěr hlavní zásada: nezapomínejte, že masky patří na odlíčenou a vyčištěnou pleť.
Pro problematickou a mastnou pleť
Pro citlivou pleť
Pro suchou pleť
Anti-age