Článek
Když se rozhodnete s někým žít, je zcela přirozené, že budou přicházet situace, kdy budete na ostří nože a nebudete spolu souhlasit. Neznamená to ale, že byste se neměli rádi nebo že váš vztah za nic nestojí. Je přece normální, že každý z vás má své vlastní názory a touhy.
Zásadní je spíš to, jak spolu v takových chvílích umíte, či neumíte mluvit. Tohle je pět základních frází, které by v partnerské komunikaci rozhodně neměly chybět.
1. Poslouchám tě
Není nic horšího, než mít pocit, že vás ten druhý nevnímá a že je mu vlastně jedno, co říkáte. To pak přichází frustrace, pocit zmaru, vztek. A to není nic, co by napomáhalo příjemné vztahové atmosféře. „Proto je věta ‚Poslouchám tě‘ tak moc důležitá. Ujištění protějšku, že mu nasloucháte, ho uklidní,“ vysvětluje britská životní koučka Susanna Newsonen. Z hádky pak ani jeden neodchází uražený, nevyslyšený či s pocitem odmítnutí.
2. Nesouhlasím s tebou, ale respektuji tě
Vzájemný respekt je klíčem ke spokojenému vztahu. V klidu tomu druhému říct, že ho respektujete, i když máte jiný názor, je o hodně lepší, než na něj křičet a snažit se ho umlátit argumenty. Ve vztahu přece nejde o vítězství, ale o schopnost se dohodnout. Hádkou ho jen zaženete do kouta, a o to víc bude trvat na svém. Naopak vyjádření respektu mu poskytne prostor danou věc řádně zvážit, případně i ustoupit. (8 pravidel, jak se hádat aneb Dejte si pozor na podpásovky)
3. Najděme způsob vyhovující oběma
Ano, řeč je o kompromisu. Bez něj se žádné soužití neobejde. „Samozřejmě je mnohem snazší o kompromisech mluvit, než je realizovat, ale už jen to, že to vyslovíte, pomáhá,“ tvrdí Susanna Newsonen v britském magazínu The Psychology Today. Je to totiž jasný pokus o nalezení společného řešení. Vytvoří prostor zjistit, co je pro koho z vás zásadní, přes co nejede vlak a kde naopak jsou možné ústupky. Tady je potřeba hlavně upřímnost.
„Čím více máte nasazené masky, tím větší je pravděpodobnost komunikačních nedorozumění. Pokud nesouhlasíte s druhým, učte se neobviňovat. Místo obviňování mluvte o sobě, svých pocitech, potřebách,“ dodává životní koučka Lucie Mucalová. Příklad? Já se v tomto necítím dobře, tohle mi ubližuje, mám na to jiný názor a budu ráda, když si sedneme a najdeme společné řešení. To je zlaté pravidlo komunikace.
4. Děkuji
Děkuji, že jsi dnes uvařil večeři, já jsem vážně unavená. Díky, že jsi vyzvedla děti ze školky, moc mi pomohlo, že jsem mohl zůstat v práci déle. Děkuji, že jsi, protože jsem s tebou šťastný (šťastná). Vyjádření vděku nejen nad maličkostmi vytváří pozitivní atmosféru a oběma přináší pocit důležitosti a vědomí, že jsou milováni.
„Říkat, co na sobě máme rádi, poděkovat za určité činy, nebrat je automaticky, vztah posiluje,“ říká Lucie Mucalová. Negace, kritizování, ponižování a nekomunikace jsou vztahovými zabijáky.
5. Podporuji tvé sny
Každý má své sny a touhy, něco, co chce v životě zažít nebo dokázat. A mít v tomto směru podporu partnera, je velmi podstatné. Nemusíte snům svého protějšku rozumět, ani mu s nimi reálně pomáhat, stačí vyjádření čisté psychické podpory.
Jeden příklad za všechny: Váš muž je účetní, nikdy jste v něm neviděla žádné umělecké vlohy, přesto touží stát se spisovatelem. Nechápete to, ale přesto ho podpoříte: „Chceš být spisovatel? Tak piš.“ Nemusíte mu radit s příběhem, ani mu opravovat překlepy. Jen mu dáte prostor, aby na svém snu pracoval. Kdybyste mu řekli: „Proboha, kdybys radši opravil ten kapající kohoutek. Vždyť tohle stejně nikam nepovede,“ je to první krok ke konci vašeho vztahu.
Umět s lidmi správně mluvit, je základní krok ke štěstí a životní spokojenosti. Zjistěte, zda neděláte tyhle komunikační zlozvyky?