Článek
Zatímco většina kožních problémů se léčí mastičkami, spála vyžaduje celkovou léčbu antibiotiky, která ničí streptokoky. Trápí nejčastěji děti, protože mezi nimi se bakterie způsobující spálu neboli spálovou angínu nejsnadněji přenáší. Tyhle bakterie dokážou škodit v těle hned na několika místech. Kromě spály způsobují také zánět mozkových blan, středního ucha i závažné kožní problémy, takzvané furunkly.
Příznaky u dětí i dospělých
Spálu poznáte podle příznaků typických pro angínu. Je to bolest v krku, potíže s polykáním, zduřelé mízní uzliny, povleklé mandle s čepy, horečka nebo zimnice, bolest hlavy a celková slabost.
Vyrážka, která spálu provází, má světle červenou barvu. Nejčastěji se objeví v oblasti břicha, poté na hrudi a v podpaží, loketních jamkách, na vnitřní straně stehen, dlaních a na chodidlech. Nejvýrazněji se drží v kožních záhybech, kde může i nepříjemně svědit. Začíná ustupovat po čtyřech dnech. Často po ní zůstane zrohovatělá kůže, která se postupně odlupuje.
Mezi další příznaky patří zarudnutí tváří, bílé pupínky kolem nehtů, vybledlá pokožka kolem úst a bíle povleklý jazyk, který se po dvou dnech začne loupat a jeho barva se změní na sytě červenou. Povrch jazyka je pak podobný malině, říká se mu malinový jazyk.
Léčba spály
Nemoc se léčí antibiotiky a klidem na lůžku s dostatkem tekutin a spánku. Není přitom pravda, že nemoc se po prodělání nemůže vrátit, tělo si sice proti konkrétnímu streptokoku způsobujícímu spálu dokáže udělat protilátky, ale streptokoků je více a mohou člověka klidně nakazit znova. Kromě antibiotik uleví obklady, nepijte ale horké nápoje, ty jen podporují zánět.
Spála, nebo spálová angína?
Podle typu šíření se rozlišuje spálová angína a ranná spála. Obě nemoci mají společného původce i projevy, a proto se jim souhrnně říká spála.
Nejčastěji se rodiče u dětí setkají se spálovou angínou, která se šíří vzduchem (kapénkovou infekcí) anebo přes trávicí trakt kontaktem s předměty, které používal nakažený (například nesprávně umyté nádobí). Další způsob přenosu je přes porušenou kůži, kdy bakterie pronikne přímo přes poranění, pak se jedná o rannou spálu a její projevy už nejsou tak jednoznačné jako u spálové angíny: nejprve se může vyskytnout výsev vyrážky a teprve později ostatní příznaky (horečky, slabost).
Spálou onemocní nejčastěji děti ve věku od 3 do 10 let – streptokok se šíří hlavně v dětských kolektivech. U kojenců do věku 3 měsíců se nemoc téměř nevyskytuje a starší děti a dospělí onemocní jen výjimečně.
Jak dlouhou má inkubační dobu
Zhruba za dva dny od prvních příznaků infekce streptokoky, čili zejména po nástupu bolesti v krku, se na kůži objeví i vyrážka. Problém je, že nemoc mohou přenášet i jedinci, u kterých se žádné potíže neprojevily.
Jak probíhá vyšetření
Typické projevy nemoci obvykle nevyvolávají žádné pochyby o diagnóze, kterou lékař snadno určí. Je možné udělat další vyšetření, jako je zejména CRP (z kapky krve), výtěr z krku, a pokud problémy přetrvávají i takzvané ASLO, které případně ukáže, že organismus není po proběhlé infekci v pořádku.
Nejčastější komplikace: meningitida
Nákaza streptokokem může zasáhnout i jiné části těla. Největší komplikací je meningitida, menší jsou pak záněty plic či středního ucha nebo revmatické horečka. Problém může nastat, pokud nezabírají antibiotika, což se vzhledem k tomu, jak narůstá rezistence bakterií, může stát. Náchylnější jsou samozřejmě zejména ti, kdo mají oslabenou imunitu.
Prevence neexistuje. Nemoci se člověk jen těžko vyhne, to platí zejména u dětí v kolektivu.
Spála
- Popis - Onemocnění způsobené streptokokem, které způsobuje záněty v krku i na kůži.
- Inkubační doba - Od setkání s nakaženou osobou do prvních příznaků obvykle uplyne až pět dní. Od prvních příznaků bolesti v krku do výsevu vyrážky jsou to většinou dva dny.
- Příznaky - Bolest v krku, únava, vyrážka na hrudi, krku a kolem úst, malinový jazyk.
- Léčba - Antibiotika, zejména penicilin.
- Smrtnost - Na samotnou spálu, pokud se nezkomplikuje jiným onemocněním, se neumírá.
- Prevence - Jedině vyhýbání se nákaze čili pobytu v kolektivu.