Článek
Štve vás neustále lesklý obličej, který se nepříjemně mastí? Netrapte se. Mastná pleť je odolnější vůči vnějším vlivům i proti tvorbě vrásek. A když dostanete tvorbu mazu, lesk a rozšířené póry pod kontrolu, budete si svou pevnou pokožku užívat. Jak na to?
Jak poznat mastnou pleť
„Mastná pleť je na pohled lesklá a má rozšířené póry. Charakteristická je pro ní zvýšená produkce mazových žláz,“ popisuje Klaudia Nawaisehová, kosmetička české značky Essenté. Klíčové je udržovat kůži čistou a čistit ji každé ráno i večer. „Tím lze předcházet tvorbě pupínků a ucpávání pórů. Kosmetické přípravky pak také snáze proniknou do pokožky,“ doporučuje odbornice.
Více hydratace, méně trápení
A teď nejdůležitější informace: Víc hydratace rovná se méně maštění. Vážně? Ano. Možná jste si doteď mysleli, že je to přemíra hydratace, co způsobuje maštění a lesk, a proto jste kůži trápili až příliš horlivým drhnutím a odmašťováním. Jaká je tedy odpověď na otázku, jak vybalancovat mastnou pleť? Šetrné čištění a hloubková hydratace.
„Právě dehydratace je běžný problém mastné pokožky. Nejlepší hydratace je zevnitř, to znamená dodržovat pitný režim. Co se týká přímo péče o pleť, existují tonika a séra, která tento problém řeší,“ říká farmaceutka Lucia Havlíková z concept storu Pure District.
Správný hydratační krém pro mastnou pleť
Klíčový je také výběr krémů. Na co dávat pozor? „Volte lehké a hydratační, abyste kůži zbytečně nezmastili, ale dodali jí dostatek vody. Měly by obsahovat látky, které zabraňují vzniku přebytečného mazu, stahují póry a posilují přirozený imunitní systém pokožky,“ doporučuje kosmetička. Lehčí hydratační krém dokáže uzamknout vláhu uvnitř pleti a bez ucpávání pórů a poznáte ho díky slovíčku emulze nebo lotion.
Na co dát pozor?
Maštění a vznik pupínků povzbuzují příliš hutné a pečující přípravky. Často totiž obsahují složky, které ucpávají póry a podporují vznik komedonů (= ucpaná mazová žláza, která způsobí vřídek). Takovým látkám se říká komedogeny. A jakým komedogenním složkám se vyhnout? Jedná se o lněný olej, olej z pšeničných klíčku, kokosový olej, kakaové máslo a olivový olej.
„Také je potřeba dát si pozor na obsah glycerinu. V koncentraci do 10 procent opravdu hydratuje, u vyšších koncentrací dochází paradoxně k vysušování pleti, protože vytahuje vodu z hlubších vrstev na povrch. Tím dochází k ztrátě přirozené hydratace a potažmo k tvorbě pupínků. Lehce se pak můžete dostat do začarovaného kruhu,“ vysvětluje Lucia Havlíková. Jenže procentuální složení u krémů běžně nenajdete, jedinou možností je tedy produkt vyzkoušet, glycerinu se úplně vyhnout nebo se informovat u výrobce.
Vhodné oleje a pleťové masky
A co mastná pleť a oleje? Pokud vám vyhovují, není to problém. „Pro mastnou pleť jsou vhodné suché oleje, například olej z vinných hroznů, mokřadkový nebo opunciový. Nanášejí se na vlhkou pleť, lépe k ní přilnou přilnou,“ doporučuje Klaudia Nawaisehová.
I mastné pokožce lze dopřát hydratační masku. „Pokud je pleť bez zánětlivých projevů, jsou velmi vhodné hydratační masky, které regenerují, obnovují ochrannou kožní bariéru a hydratují. Měly by obsahovat i antibakteriální a zklidňující složky,“ doporučuje kosmetička. Pokud ale je vaše pleť zrovna ve výsevu pupínků, sáhněte raději po masce určené pro aknózní pleť, která ji zklidní.