Článek
Základní úkony lze shrnout do jedné věty: nejprve trávník očistěte, pak se věnujte vertikutaci, případně dosevu prázdných míst a hnojení. Máte na to dost času.
Očista dočista
Pokud není na trávníku sníh, odstraňte z něj listy, větve a další nečistoty. K tomu postačí dobré hrábě. Pak se věnujte vertikutaci. „Jde o mechanické prořezání příliš hustého travního drnu, které podporuje odnožování kořenů trav a vede ke zhuštění travního porostu,“ uvádí Julie Reicheltová ze společnosti Fire Garden. Vertikutací se rovněž zbavíte mechu a travní plsti, pak se voda a živiny lépe dostanou ke kořenům. Na malých plochách lze využít vertikutační hrábě, na větších benzinový či elektrický vertikutátor.
Dosévání prázdných míst
Po vertikutaci je už patrné, zda někde vznikla prázdná místa. Ještě počkejte asi dva týdny, kdy je opravdu zřetelně vidět, jak a kde tráva (ne)roste. Potom se prázdná místa dosévají.
Na vyrovnané plochy nasypte trávníkový substrát v tenké vrstvě, na něj rozhoďte travní semena a lehce je hráběmi přihrňte. Následně vše trochu udusejte, aby semínka neuletěla při větru a neodplavila se při prvním dešti. Anebo si rovnou kupte komplexní směs obsahující substrát a semena.
Může se ale stát, že prázdná místa tvoří více než polovinu plochy; v tom případě se doporučuje založit nový trávník.
Souboj s plevely
„Jednoděložné plevele, například pýr nebo ježatka, se odstraňují mechanicky, na dvouděložné plevele typu pampeliška, sedmikráska, rozrazil a jiné existují herbicidní postřiky. A růst některých plevelů – pampeliška, bodlák, šťovík, laskavec, lebeda – se dá omezit častou sečí trávy na nízkou výšku. Nic jiného nefunguje,“ podotýká Julie Reicheltová.
Začínajícím zahrádkářům připomeňme, že kdyby použili herbicid, který likviduje i jednoděložné plevele, zničili by rovněž samotný zelený pažit.
I trávník potřebuje výživu
Hnojení není věda: přípravek stačí rovnoměrně rozhodit na trávník. Dá se rozsypat i ručně, jen je to náročnější na přesnost provedení. Lepší výsledky slibují mechanický secí vozík, který se kromě výsevu může použít i na hnojivo, nebo mechanický rozmetač.
Jarní hnojivo obsahuje zejména dusík, fosfor a draslík a další prvky v určitém poměru. Podstatný je vyšší podíl dusíku, který podporuje růst travin.
Kdy začít hnojit
Ideální čas pro první hnojení trávníku nastává na přelomu dubna a května. Nyní je ještě brzy. Proč? Často se používá hnojivo s postupným uvolňováním živin. Ale pokud je půda hodně vlhká, hnojivo se začne rozpouštět zbytečně brzy. To má za následek dva rozdílné jevy.
„Za chladného počasí jsou rostlinky ve vegetačním klidu, ještě nerostou. Složky hnojiva vyplavené do půdy se s dešti splachují hlouběji do země, tam, kam už nedosáhnou travní kořeny. Hnojivo tedy není plně využité. A když je naopak teplo a rostliny trávy vykazují fyziologickou aktivitu – rostou, hnojivo se vstřebá a tráva roste rychleji. Jenže pak je náchylnější na mráz; pokud by v dubnu ještě více sněžilo, na trávníku se vytvořila vrstva sněhu třeba 10 cm a udržel se tu déle než den, tráva zmrzne. Jí to v zásadě tolik nevadí, vyraší opět nová, ale ve zmrzlých listech se blokují živiny, takže i v tomto případě se jedná o ztrátu ekonomickou,“ vysvětluje Julie Reicheltová.
Jak je vidět, dodržet sled postupných kroků při jarní renovaci trávníku má svůj smysl.
Co se vám nejvíce osvědčilo při likvidaci plevelů z trávníku?