Něžný rukopis historizujícího stylu, kde klasika zcela opanuje prostor, se volně přibližuje historickému slohu. Využijte jeho dekorativnost i v moderním interiéru. Ukážeme vám jak!
Článek
Starožitný nábytek je sice krásný, ale pro mnohé může působit těžkopádným až staromódním dojmem, nehledě na cenovou nedostupnost originálních kusů.
Jestliže si ale z druhé strany neumíte představit život v minimalistickém prostředí, obklopeni sklem a ocelí, a ve vašich žilách koluje romantická krev, zkuste si zařídit svůj byt či dům historizujícím stylem.
Historizující není historický
Podstatu historizujícího stylu tvoří inspirace dobou dávno minulou, plně zakomponovaná do současného prostoru. Historizující styl se jen volně inspiruje libovolným slohem datovaným do začátku 20. století. Jeho definice ale není přesná, protože většinou nejde o striktně pojmenované časové období, ale jen volně inspirovaný mix. Historizující styl totiž dovoluje používat repliky a přibližné napodobeniny.
Takovéto kusy nábytku můžete často vidět i jenom jako solitéry v kombinaci se současnými a tvarově jednoduššími prvky, což vytváří zajímavé kontrasty.
Tento styl je na realizaci jednoduchý právě pro absenci pravidel. Pro laika je mnohem snadnější zařídit si interiér podle svého cítění, než aby se pokoušel o interpretaci přesného historického stylu, který dokonale kopíruje vybraný sloh. Je proto ideální pro individuální řešení zařizování venkovských stavení a velkých městských bytů.
Dejte pozor na kýčovitost
Historizující styl si zaslouží dostatek volného prostoru, není tedy vhodný do stísněných bytů panelákového typu. Výrazná křesla, stoly nebo bohatě řasené závěsy na sebe upoutávají pozornost a jsou natolik zdobné a velkolepé, že potřebují v plné kráse vyznít. Nezaplňujte proto interiér zbytečným množstvím nábytku, soustřeďte se právě naopak na jeden či dva unikátní kousky a všechno ostatní potlačte. Typické zde jsou i křišťálové lustry, dřevěné podlahy a ve vázách velkorysé kytice.
Historizující barvy v obýváku
Stejně tak, jako při výběru zařízení, máte víceméně volnou ruku u volby barevnosti, která by měla interiér doladit a dodat mu náladu. Abyste předešli pocitu přeplněnosti, zvolte si jen jedinou dominantní barvu, a vše ostatní už jen vylaďte v doplňujícím odstínu.
Dobře se pracuje například se sněhobílou tam, kde by klasika zdůraznila ornament zlatem. Místo rudého sametu a brokátu na čalounění použijte jednoduchou jednobarevnou bavlnu. Exotické a cenově nedostupné dřeviny nahradí potisk, plast nebo lakovaný kov.
Kuchyň a koupelna v čele stylu
Obzvlášť přitažlivé je použití historizujícího stylu v kuchyni anebo koupelně. Stylové návrhy a realizace vytvářejí osobité prostory, ze kterých dýchá solidnost a tradice. Zde jsou ale pravidla poněkud konkrétnější. Například často používaným materiálem pro výrobu nábytku je masivní dřevo dubu či javoru. Dřeviny krásně vypadají ve svém původním vzhledu, ale častěji jsou k vidění s patinovanou úpravou třeba v barvě jemné vanilky.
Dřevo doplňuje kámen ať už přírodní nebo replika, obklady jsou keramické bílé či se stylovými dekory. Nezapomínejte na spotřebiče s historizujícím vzhledem, porcelánové dřezy nebo solitérní litinové vany a k nim i stylové baterie, ideálně provedené v patinované mosazi.