Článek
Pro život potřebujeme spoustu věcí a ty je třeba někam ukládat. Samostatná šatna je bezvadná, ale ne vždy pro ni doma najdete místo. Pak přichází ke slovu velké skříně, drobnější skříňky a police či jejich sestavy.
Skříně slibují prostor
Hlavní předností velkých skříní, byť se liší rozměry i vnitřním uspořádáním, je prostor. Výrobci často u daného modelu nabízí dvě až tři šířky. U uváděné hloubky myslete na to, že je třeba odečíst tloušťku zadní stěny a dveří, abyste se dostali k reálné využitelnosti. Například pro trička stačí hloubka 40 cm, pro saka, bundy či kabáty 60 cm.
Skříně jsou nejčastěji vybavené policemi a šatní tyčí. „Pro pověšení oblečení typu košile, halenky či kalhoty potřebujete pod šatní tyčí 70 až 90 cm, u dlouhých kabátů alespoň 140 cm či více,“ uvádí Vít Fišer z e-shopu MT nábytek.
Šikovné detaily
U skříní se už lze poměrně běžně setkat i s nastavitelnými policemi nebo výsuvným věšákem na ramínka, který nahrazuje tyč. Dopřát si můžete také tichý doraz, šuplíky s plnovýsuvy nebo sklopnou šatní tyč, tyto prvky však nebývají automatickou součástí nábytku.
„Je-li to možné, pořiďte si skříň až do stropu, pak si ušetříte stírání prachu. A protože velké skříně působí mohutným dojmem, snažte se je odlehčit výběrem jednoduchého designu a povrchu, nejlépe hladkého, a světlejšími barvami,“ doporučuje designérka Jitka Kolaříková.
Pokud byste rádi skříň jinak uspořádanou, volte její rozměry i řešení „útrob“ na míru. Což platí také pro vestavěné skříně, které daný prostor využijí beze zbytku. Chcete-li ušetřit za materiál zadní stěny vestavěné skříně, zeď opatřete otěruodolným nátěrem nebo třeba tapetou.
Skříňky nabízí přehled
Nižší skříňky slibují perfektní pořádek. Běžně disponují policemi nebo šuplíky, případně jejich kombinací. Do nich se hodí nejen ložní prádlo, ale i drobné kusy oděvů a doplňků stejně jako potřeb pro domácnost. Kromě úchytek se nabízí i bezúchytkové otevírání, výběr je i u pojezdů šuplíků (částečný nebo plnovýsuvný), pro klid v rodině se rovněž hodí tiché dovření zásuvek či dvířek.
Na co pozor? „Podle norem musí být nábytek se zásuvkami řešený nebo upevněný tak, aby při tahu zásuvky nebo po zavěšení dítěte na vysunutou zásuvku nedošlo ke ztrátě stability nábytku. Připevnění ke zdi je potřeba především u vyšších zásuvkových komod s plnovýsuvy a také u vysokých skříní,“ nabádá Vít Fišer. Výrobce vás na nutnost kotvení nábytku musí upozornit, například v návodu.
Police a policové systémy
Police se vnímají jako doplněk, který byt příjemně osvěží a nabídne místo pro drobné předměty či interiérové doplňky. Nebo si z nich sestavte knihovnu. Dobře poslouží i policové systémy. Některé se připevňují na zeď, jiné můžou stát na podlaze, další lze použít obojím způsobem. I tady ale myslete na bezpečnost, a pokud výrobce (prodejce) uvádí, že je třeba nábytek upevnit ke stěně, případně k podlaze, udělejte to.
Na policích či policových systémech je fajn právě jejich otevřenost, která vám nedovolí vytvořit nepořádek. Přesněji – byl by hned vidět. Na druhé straně zase musíte uložené předměty často zbavovat prachu.
Co je pro vás při nákupu úložného nábytku zásadní?