Pop art – nezaměnitelný styl, kterému nechybí sebevyjádření. Při jeho spatření se přenesete do nespoutaného New Yorku svobodomyslných šedesátých let. Poznáte ho podle sytých barev a vtipného designu.
Článek
Potřeba sebevyjádření přivádí architekty a designéry k probouzení už jednou žitých stylů, dnes tyto trendy spojujeme pod jediným, tak trochu zavádějícím názvem – retro. Je proto potřeba rozlišovat období. A přitom například dnešní pop art od svého předobrazu neopisuje, ale jde si svou vlastní cestou.
Poznáte pop art?
Tento umělecký směr, který vznikl v polovině 50. let minulého století, se inspiroval populární hudbou, komerčním uměním i jevy z každodenního života. Styl se rychle rozšířil do všech oblastí umělecké tvorby a designu.
Charakteristické pro něj je přejímání vizuální podoby života metropolitní ulice, filmu, hudby a také, a to především, komiksů. Úplně obyčejné předměty denní potřeby (jako třeba plechovky od rajčatové šťávy) se staly výtvarnými objekty a styl vtipnou formou paroduje konzumní způsob života.
Trocha historie
Představitelem, kterého zná snad každý, je Andy Warhol. Jeho plechovky, láhve Coca-Coly anebo portréty není třeba představovat. Ale jsou i jiní, například král komiksů Roy Lichtenstein (jeho charakteristické kresby dodnes inspirují, např. obraz Solmyra od Ikea, který zde můžete vidět), Richard Hamilton se svými kolážemi anebo sochař Eduardo Paolozzi.
Barvy mají hlavní slovo
Šíří kolem sebe nakažlivý optimismus a dobrou náladu. Tvoří podstatu tohoto stylu a jsou prostě všude. Sytá červená, žlutá modrá nebo zelená se různě kombinují a odvážně překrývají. Pestrobarevný koktejl ale má svou logiku – pracuje většinou s plnými odstíny nebo polotóny.
Za pozornost stojí také metalické povrchy. Nejčastěji se využívá chrom nebo nerez, a to především na konstrukcích nábytku nebo v detailech doplňků. Výrazovost a originalita se projevují také vzory. Nepřehlédnete nápadné geometrické tvary, většinou s oblými hranami. Styl využívá fotografie, kresby i koláže všude, kde jen je to možné. Komiksy i v nadživotní velikosti najdete na tapetách a dvířkách nábytku.
Rozhodně plasty
Fascinace umělými hmotami, která ovládla svět v polovině minulého století, nemohla minout ani design. Je to logické, vždyť který jiný materiál tak skvěle přijímá tvar i barvu a dá se využít prakticky kdekoli.
Jeho zvláštní syrový půvab vynikne obzvlášť při kombinování s povrchově dokonalým nerezem. Všimli jste si, jak v bytech loftového typu vynikne pohledový beton či cihelné zdivo ozdobené barevnými obrazy? Plasty doplňují moderní materiály – například kompozity, jako je Corian.
Jen doplněk či celý pokoj
Můžete si s interiérem vyhrát a celý ho zařídit stylově, ale bude to chtít hodně trpělivosti a hledání, úspěch a obdiv přátel a návštěv za to stojí. Pro efekt ale stačí třeba jen jedno křeslo, polštářek s potiskem anebo grafika či plakát na stěnu.