Článek
Není máslo jako máslo. Asi víte, že musí mít alespoň osmdesát procent tuku, ale možná už ne to, že než se máslo dostane z obchodu na váš stůl, může být až rok uchováváno v průmyslovém mrazáku. Na tom nemusí být nic špatného, ovšem většinou má menší obsah vitaminů A, D, E či K a je náchylnější k mikroorganismům. Už to je důvod, proč dávat přednost máslu čerstvému.
Ještě poznámka k ceně. Poslední dobou se ceny másla v obchodech vyšplhaly do závratných výšin, ovšem musíme vás zklamat: domácí výroba žádné ušetření nepředstavuje. Při naší přípravě jsme použili půl litru farmářské smetany o obsahu 36 % tuku v ceně 70 korun. Výsledkem bylo 226 g másla a zhruba 250 ml podmáslí.
Příprava
Máslo je opravdu jen přešlehaná smetana, proto budete potřebovat smetanu (ke šlehání) s co nejvyšším obsahem tuku. Koupená v obchodě nebo z automatu je pasterizovaná, což vůbec nevadí. Neměla by však obsahovat konzervanty ani jiná aditiva. Dále užijete šlehač, ať už ruční, nebo elektrický, cedník (není nezbytný) a potravinářskou fólii nebo pečicí papír na zabalení.
První krok
Druhý krok
Přesně v tomto okamžiku obvykle končíte, pokud připravujete šlehačku do dortů a na ovoce. Struktura je pevná a stále ještě hladká.
Třetí krok
Po dalších několika otáčkách mixéru se začne rychle oddělovat tekutina od tukové složky a začne to pěkně stříkat na všechny strany. Zpomalte otáčky, případně přikryjte část mísy utěrkou (pozor, aby se vám nezamotala do šlehače).
A jste ve finále. Máslo víceméně drží pohromadě a kolem něj je podmáslí. To opatrně slijte a uložte do lednice – lze ho použít při pečení koláče místo mléka nebo k marinování kuřecího, aby bylo pěkně křehké.
Čtvrtý krok
Babičky to dělávaly tak, že máslo ponořily do nádoby se studenou vodou a mnuly rukama – dvakrát či třikrát, dokud nebyla voda úplně čirá. Chcete-li si proces urychlit, můžete do šlehací nádoby nalít studenou vodu (asi 2 dl) a ještě na nízké otáčky půl minuty šlehat. Vodu zakalenou odstředěným zbytkem podmáslí vylijte a všechno zopakujte.
Pátý krok
Bude se vám tak lépe tvarovat úhledná kostka, přesněji kvádr. Máte možnost si ji samozřejmě hezky postaru „vymazlit“ ručně, nebo dokonce v nějaké dřevěné máslence s vyřezávaným ornamentem, ale to už je tak trochu vyšší dívčí.
Neprodyšné zabalení je opravdu důležité, protože máslo velmi rádo – a hlavně rychle – nabírá pachy okolí, což by ho senzoricky skoro znehodnotilo. A protože jde o máslo čerstvé, neskladujte ho příliš dlouho. Vždyť to ani nejde, zmizí totiž rychlostí blesku.
NĚCO DALŠÍHO O MÁSLE
Zkusíte domácí výrobu másla? A upečete si k němu domácí kváskový chleba? Napište nám, jak jste uspěli!