Článek
Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je problémem kůže. Je to neinfekční onemocnění chronické povahy, při němž je pokožka na obličeji nebo na těle trvale suchá, citlivá a svědivá.
„Atopický ekzém je onemocnění s genetickou predispozicí, kdy zhruba u dvou třetin nemocných zjistíme, že už někdo podobné potíže v rodině měl. Atopický ekzém se dělí na tři základní formy, a to na kojeneckou, dětskou a dospělou, přičemž někdo plynule projde všemi stadii a u někoho se třeba ekzém prvně objeví až v dospělosti. I když se kožní projevy atopického ekzému věkem zlepšují až mizí, je třeba počítat s tím, že dispozice k tomuto ekzému bude bohužel po celý život,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.
Podle Kataríny Třískové „se v léčbě uplatňuje pravidelné promazávání kůže a při zhoršení se používají ke zklidnění lokálně takzvaná imunomodulancia – na recept Protopic, Elidel krém – případně kortikoidní přípravky. K tlumení svědění, které může ekzém doprovázet, se mohou použít antihistaminika.“
Příčiny a faktory atopické dermatitidy
Není nijak prokázáno, že by existovala jen jedna jediná příčina vzniku atopického ekzému. Neexistuje vlastně ani jeden univerzální lék, který by s dermatitidou zatočil. Přesto jde o velice častou nemoc, kterou trpí až 20 procent dětí a zhruba šest procent dospělých. Nicméně bude-li se nemocný vyhýbat spouštěčům způsobujících svědivé návaly, bude dbát na pravidelnou péči, může tak prodloužit „zdravé“ období takto postižené pokožky.
Jaké jsou příčiny výskytu atopické pleti?
- genetické dispozice – trpí-li oba rodiče touto nemocí, je až 60–80procentní pravděpodobnost, že ji dítě od rodičů zdědí
- jiné nemoci – bývá také úzce propojena s astmatem nebo sennou rýmou
- podnebí/prostředí
- naladění nervového systému – to způsobuje například zvýšenou svědivost a dráždivost pokožky
- psychický stav jedince
Správná péče je základ!
Lidé postižení atopickým ekzémem, takzvaní atopici mají v pokožce nižší obsah lipidů a mnohem rychleji ztrácejí vodu ze svrchní vrstvy pokožky. Pokožku je tedy nutné intenzivně promazávat. Mezi další zásady úspěšné léčby pak patří snaha o vybudování ideálního hypoalergenního prostředí kolem sebe. V bytě či domě se proto musí často a pravidelně vysávat, odstranit koberce, péřové peřiny a omezit jakékoli „lapače“ prachu. Atopici by se měli vyhýbat zakouřeným prostorám, místnostem s kamny. Naopak by měli větrat, větrat a zase větrat.
Nepodceňuje vhodnou kosmetiku
Pokud jste postiženi atopickou dermatitidou, zapomeňte na běžnou kosmetiku. Ekzém si žádá výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou. Mýdla, tělová mléka, krémy i saponáty by měly být maximálně šetrné a neměly by způsobovat zhoršení onemocnění.
Mimořádnými účinky se pyšní například kanabis. Českým vědcům se podařilo izolovat z rostliny konopí látku nazývající se kanabidiol. A tu na trh jako první uvedla značka Ryor. „Byly jsme nadšeni myšlenkou, že se konečně do kosmetiky nebude přidávat pouze konopný olej, který sice je zajímavý a účinný, ale zdaleka nedosahuje mimořádných účinků kanabidiolu,“ říká Ing. Eva Štěpánková, zakladatelka firmy Ryor.
A jak dál pečovat o svou pokožku?
Preferujte raději sprchování před koupáním ve vaně a vlažnější vodu před horkou. Pokud opravdu zatoužíte po koupeli, nezapomínejte přidat speciální pečující olejíčky. Pozor na chlorovanou vodu, bazénům se raději vyhýbejte obloukem.
A co se týče dekorativní kosmetiky, rovnou zamiřte pro tyto přípravky do lékárny, kde mají nepřeberné množství produktů, které jsou pro citlivou pleť jako stvořené.
A na závěr: Kůže je obrazem vaší duše. Pokud je tomu opravdu tak, snažte se dbát na váš dobrý psychický stav. Vnitřní rozpoložení člověka má totiž v životě vliv na nejednu věc...
Máte ve svém okolí někoho s tímto onemocněním? Myslíte, že má ekzém výrazný dopad na kvalitu života?