Článek
Postup
01.
Jahody večer před přípravou opláchněte, odstraňte stonky a plody nechte oschnout. Poté je začněte skládat do velké nekovové mísy (ideální je skleněná) – menší jahody můžete nechat v celku, velké rozpulte. Naskládejte do mísy třetinu jahod a přesypte ji třetinou cukru, přidejte další třetinu jahod a cukru a zopakujte ještě jednou. Mísu nechte do druhého dne uležet na chladnějším místě.
02.
Jahody přes noc pustí šťávu a nazítří bude cukr téměř úplně rozpuštěný a kousky ovoce budou plavat v omamně vonícím sirupu. Připravte si do mrazáku malý talířek. Šťávu sceďte do širokého hrnce se silným dnem a kousky jahod zatím nechte stranou. Šťávu pomalu přiveďte k varu a na mírném plameni vařte asi 10 minut.
03.
Teď přidejte kousky jahod, vymačkanou citronovou šťávu a dál pomalu vařte. Pěnu, která se tvoří na povrchu, průběžně opatrně odstraňujte a nezapomeňte občas promíchat.
04.
Zatímco džem pomalu houstne, vyvařte tři skleničky o objemu cca 300 ml a do hrnce přihoďte i víčka. Vyjměte je z hrnce a nechte volně oschnout. Nad talířem oberte bílé bezové kvítky a odstraňte případné drobné nečistoty a broučky.
05.
Asi po dvaceti minutách se pěna přestává tvořit, kousky jahod se rozpadají a za vařečkou zůstává cestička. Kápněte lžičku hmoty na namrazený talířek, a když budete spokojení s hustotou, můžete přistoupit k dalšímu bodu. Zdá-li se vám džem pořád tekutý, ještě chvíli vařte.
06.
Stáhněte plamen na minimum a do „marmelády“ přidejte bezové květy. Nechte už jen krátce projít varem a hned plňte do ještě horkých vyvařených sklenic. Zavřete, otočte dnem vzhůru a dejte vychladnout.
Tip
Bez sbírejte na čistých místech a vybírejte květy bez stop mšic – nemusíte je pak oplachovat a vůně zůstane opravdu silná.
Máte rádi jahody? Bude vám zaručeně chutnat studená jahodová polévka s mátou anebo linecký koláč s čerstvými jahodami a pudinkovým krémem. A zapijte to sektem a limonádou z bezových květů.