Článek
Pokud vás trávení potrápí jen občas, třeba když „splácáte“ všechno možné, dáte si víc alkoholu nebo při velkém stresu, není to příjemné, ale nemělo by to mít dlouhodobé následky. Vždy je ale dobré si uvědomit, co mohlo být příčinou tohoto stavu, a napříště se tomu raději vyhnout.
Pokud nejsou problémy s trávením jen nárazové a přechodné, měli byste je konzultovat s lékařem, neboť mohou souviset se závažnějším onemocněním, jako je celiakie, Crohnova choroba, žaludeční vředy, nebo dokonce rakovina žaludku či nádor střeva. Ale co udělat ve chvíli, kdy vás zrovna trápí nějaký akutní trávicí problém?
1. Jak na průjem
Máte průjem? Pak dbejte na dostatečný přísun tekutin. „Případná dehydratace je problém hlavně u starších, chronicky nemocných a dětí. Nedostatek vody může vést k výrazného poklesu krevního tlaku a v nejhorších případech i selhání některých důležitých orgánů,“ varuje MUDr. Filip Prusík z laboratoře Synlab. Doplňujte minerály, jezte po malých dávkách a snadno stravitelná jídla. Vyhněte se mléčným výrobkům. Pokud průjem nezmizí do dvou dnů, přidá se teplota nebo zjistíte krev ve stolici, jděte k lékaři.
2. Co platí na zácpu
Nemusíte panikařit, když nejdete den či dva na velkou. Důležité je, abyste se vyprazdňovali bez obtíží nebo bolesti. Trápí vás zácpa? Důležité je dodat dostatek tekutin, vlákniny a pohybu. Do jídelníčku přidejte celozrnné potraviny, luštěniny, zeleninu a ovoce, dostatečně pijte a hýbejte se – to vše zlepší peristaltiku střev. Projímadlo by nemělo být první volbou, jak problém řešit, raději zkuste přírodní cesty, jak na zácpu. Při dlouhodobých obtížích nebo krvi ve stolici navštivte odborníka.
3. Rady proti nadýmání
Nepříjemné nadýmání může, kromě nepohodlného pocitu, plynů a nafouklého břicha, způsobit i křeče a bodavou bolest. Přirozený vznik střevních plynů mohou nadměrně zvýšit třeba luštěniny, košťálová zelenina, čerstvé kynuté pečivo, umělá sladidla, stejně jako nedostatek pohybu. Plynatost patří i k příznakům potravinové intolerance a alergie a může být důsledkem toho, že moc mluvíte nebo pijete při jídle.
„Nadýmání lze předejít preventivním užíváním probiotik. Pokud však již vnímáte bolesti, pomoci může fenyklový čaj nebo tablety s obsahem účinné látky simetikonu – posbírá roztroušené bubliny ve střevech, které způsobují bolesti, a vyvede je ven,“ radí vedoucí Lékárny Agel v Českém Těšíně Beata Szkutová.
4. Jak se zbavit pálení žáhy
Pálení žáhy způsobují žaludeční šťávy, které unikají vzhůru do jícnu, podráždí ho a vedou k pocitu pálení. Co zabírá na pálení žáhy? Můžete nasadit léky, které žaludeční šťávy neutralizují, nebo sáhnout po domácích postupech, jako je pití mléka a odvaru z heřmánku nebo užívání jedlé sody. Lze také konzumovat mandle, ovesné vločky či jablka. To ovšem dělejte, jen pokud vás žáha nepálí moc často. Jinak raději jděte k lékaři – může se jednat o jícnový reflux. A když se neléčí, hrozí u něj rakovina jícnu.
Co pomůže zdravému trávení
Chcete mít zdravou střevní mikroflóru? „Vyvarujte se většího množství cukrů a průmyslově zpracovaných potravin. Naopak byste měli zvýšit příjem vlákniny, zeleniny a fermentovaných výrobků a především dbát na pestrou stavu,“ vysvětluje Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu, a doplňuje: „Doporučené jsou i prospěšné živé kultury, tedy probiotika a laktobacily. Jsou například v zakysaných mléčných výrobcích. Prebiotika najdete v potravinách bohatých na inulin, je to například čekanka, česnek, chřest, cibule a pórek.“
Kromě pořádné pravidelné stravy mohou s prevencí obtíží i s jejich rychlou nápravou pomoci i volně prodejné přípravky.