Článek
Postup
01.
Droždí (sáček sušeného nebo 1/2 kostky čerstvého) rozmíchejte ve vlažné vodě. Vlijte k mouce se solí a asi 5 minut rukama nebo v robotu hněťte, až vznikne hladké a poměrně nelepivé těsto.
02.
Bylinky a další ingredience můžete buď vmíchat přímo do těsta, nebo s nimi focacciu jen ozdobit. My jsme připravili obě verze. Do části jsme vmíchali nasekaná sušená rajčata, čerstvý rozmarýn a černé olivy a druhou nechali čistou.
03.
Těsto přikryjte utěrkou a nechte v teple (třeba ve vypnuté troubě) kynout 1–1,5 hodiny.
04.
Dva plechy vyložte pečicím papírem a ten pořádně pokapejte olivovým olejem. Z těsta vytvořte placky a ty také hojně zalijte olejem. Pro tenčí a křupavější focacciu je udělejte asi centimetr vysoké, pro vláčnější o něco silnější.
05.
Teď už se pusťte do zdobení. Na rozkvetlou focacciu se hodí jarní cibulka (podélně rozpůlená), pažitka či zelená paprika na stonky, rajčátka, olivy, papriky a červená cibule na květy a bylinky (petržel, libeček, tymián, rozmarýn, bazalka) na listy a trávu. Přidat můžete semínka (sezam, len, slunečnice, tykev), oříšky, sušená rajčata, ančovičky, kostičky sýru, plátky hub a další.
06.
Na závěr posypejte hrubou solí, případně pokapejte dalším olejem. My dozdobili i druhou focacciu: půlkami oliv, cherry rajčaty a bylinkami.
07.
Nechte ještě asi půl hodiny kynout a poté pečte v troubě vyhřáté na 220 °C 15 až 25 minut dozlatova.
08.
Focacciu servírujte teplou či studenou pokrájenou na kousky. Italové si ji máčejí do kvalitního olivového oleje.
Focaccia je skvělá i k hustým zeleninovým polévkám nebo jen tak k vínu.