Článek
Ruce si myjete několikrát denně, tvář poctivě odličujete ráno i večer, sprcha je součástí každodenní hygieny. Jedno místo si ale zaslouží speciální zacházení. V případě vašich intimních partií to není potřeba s hygienou přehánět, je dobré ale znát pár pravidel správné péče.
1. pravidlo: Nepřehánějte to
Hygiena je sice základ, ale nepřehánějte to. Nadbytečná péče vede k nežádoucímu mechanickému dráždění kůže a sliznice genitálu. Při volbě nevhodných mycích přípravků dochází i k chemickému podráždění, sliznice jsou náchylné k infekcím a výtokům. Než parfemované sprchové gely a agresivní antibakteriální přípravky jsou lepší doplňky pro intimní hygienu s vyrovnaným pH.
Intimní partie myjte jen zvnějšku. Vaginální mikroflóra, která zajišťuje přirozenou ochranu genitálního ústrojí před infekcí, je tvořená laktobacily, které můžete nešetrnou hygienou likvidovat.
2. pravidlo: Pozor na WC
„Z toaletních papírů volte raději neparfémovaný, stejně jako u lubrikačních gelů,” doporučuje MUDr. Michaela Matoušková z pražského Urocentra. Parfemace zbytečně dráždí a může způsobovat i alergické reakce. „Zapomínat by se nemělo ani na správné otírání konečníku, mělo by vždy probíhat směrem ven, nikoli přes pochvu,“ dodává lékařka.
3. pravidlo: Menstruační pomůcky měňte často
Zvýšenou péči věnujte intimním partiím v době menstruace. Střídat menstruační pomůcky byste měly alespoň třikrát za den, novou vložku či tampon použijte i hned po probuzení. Mohou se v nich množit bakterie a způsobovat záněty. Pokud vás trápí častější záněty, zkuste speciální probiotické tampony pro obnovu vaginální rovnováhy.
4. pravidlo: Sex má svá pravidla
Na osobní hygienu bychom neměli zapomínat ani před pohlavním stykem a bezprostředně po něm. „Během něj totiž dochází velmi snadno k přenosu mnoha různých typů bakterií. Vhodné je se po sexu nejen osprchovat, ale také vyprázdnit,“ doporučuje Michaela Matoušková.
5. pravidlo: Noste správné prádlo
Prádlo přichází do těsného kontaktu s intimními partiemi, mělo by být prodyšné a z nedráždivého materiálu. Nejvhodnější je proto bavlna. Neprodyšné materiály, jako je polyester, vytvářejí teplé a vlhké prostředí, které vytváří živnou půdu pro množení bakterií. Rovněž střih kalhotek hraje nezanedbatelnou roli. Tanga kalhotky nejsou pro celodenní nošení vhodné, neboť usnadňují vycestování bakterií z oblasti konečníku k močové trubici. Škodit mohou i obsažená barviva v látce a potiscích.
6. pravidlo: Dostatečně pijte
Pitný režim s intimní hygienou také souvisí. Je třeba pít dostatečně a pravidelně. „Koncentrovaná moč dráždí močové cesty, má obvykle kyselé pH, a je tak dobrým médiem pro rozvoj bakteriální infekce,“ vysvětluje Michaela Matoušková.
Za normálních podmínek se doporučuje vypít denně alespoň 2 l tekutin. „Nedostatek tekutin mj. výrazně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů či zánětu močových cest,” varuje doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. z FN Ostrava a dále dodává: „Základem pitného režimu by měla být voda, slabé čaje a minerálky. Sladké limonády jsou jednak kaloricky zatěžující a často s obsahem nevhodných chemických stabilizátorů a barviv.”
Vyprazdňování močového měchýře by mělo být také pravidelné. Častým močením napomáháte vyplavovat bakterie a omezovat šanci na jejich množení. Obecně spočívá prevence urologických potíží v dostatečném pitném režimu tak, aby člověk vymočil 2 litry moče za 24 hod.
Co k intimní hygieně používáte vy?