Článek
Bylo to tak vždycky. Na každém pískovišti se našla nějaká ta „přechytračelá“ maminka, jenže dnes díky internetu a sociálním sítím jich je všude plno. (Druhy matek: Jste spíš vrtulník, nebo buldozer?)
Stačí pak jedna nevinná fotka vašeho dítka řádícího v deset večer, kterou jste jen tak z legrace sdílela na svém profilu, a čelíte více či méně útočným poznámkám. Díky „dobře míněným“ radám se dozvíte, jak nezodpovědná jste, kolik hodin spánku jak staré dítě přesně potřebuje, jak mu tohle ponocování ubližuje a jako bonus nejspíš dostanete i dokonalý návod, jak vaše dráče proměnit už v půl osmé ve spícího andílka.
Proč?
Zákeřné jsou také nejrůznější diskuse na webových stránkách pro maminky. Chcete si třeba jen najít recept na kynuté knedlíky a už procházíte rozhořčenými názory na to, jak tohle jídlo není vhodné pro děti mladší patnácti let. Odcházíte bez receptu, zato s pocitem, že jste děsná matka.
„Pramení to z klasické ženské rivality a vnitřní potřeby být lepší než někdo druhý,“ vysvětluje životní koučka Lucie Mucalová. A mateřství je logicky doménou žen (ženy rodí, kojí a ve většině případů tráví s dítětem minimálně ty první roky většinu času), takže je přirozené, že tohle je oblast, kde se ženy chtějí prezentovat jako „úspěšné“.
Je to známka nejistoty
Bránit se není samozřejmě snadné, asi těžko vyhodíte počítač z okna. Pomůže, když si uvědomíte, že ty, co nejvíce radí, bývají samy nejvíc nejisté. „Žena, co si je jistá sama sebou, nepotřebuje poučovat ostatní a dokazovat svoji významnost,“ říká Lucie Mucalová.
Pokud ve vás ale všechny tyhle rady a poučky vyvolávají nepříjemné pocity, je to známka i vaší nejistoty. „Důležité je uvědomit si, proč tyto zdroje vyhledáváte. Pokud je vaším podvědomým cílem se srovnávat, co všechno vaše okolí ví a vy ne, je to zdroj destrukce. Potřeba srovnávat se má svůj kořen v nízké sebedůvěře, kdy názory druhých stavíte nad ty své,“ vysvětluje vztahová koučka Iva Filipi.
Matkou kdysi a dnes
Nejistota je přitom dnes celkem běžná. „Dnešní ženy se nemají často s kým poradit, schází jim potřebný vzor, které jejich předchůdkyně přirozeně zažívaly. Byly totiž více pospolu a zkušenost si tak v rodině předávaly automaticky,“ říká Iva Filipi.
Generace dnešních prababiček i babiček to měly v lecčems snazší. Nebylo neobvyklé, že mladí alespoň zpočátku žili s rodiči, než si seženou bydlení. Rodiny byly obecně víc semknuté a více se navštěvovaly.
Jenže dnes už nejsou rodinné vazby tak pevné, v módě je samostatnost, soběstačnost, individualismus. Mladé ženy se nemají, nebo ani nechtějí, od svých matek a babiček jak „učit“ být matkou. Internet je pak velmi dostupná náhražka. (Mámou dnes a mámou kdysi aneb To za nás nebývalo).
Buďte sama sebou
Nejdůležitější je upevnit se ve své mateřské roli. „Doporučuji internetový svět vyhledávat co nejmíň a o to víc žít reálný příběh své rodiny,“ radí Lucie Mucalová.
Dokonalá matka sice existuje, ale jen na chvíli. Dřív nebo později přijde kolaps, vyčerpání, frustrace. Ať je vaše láska k dítěti sebesilnější, nesmí zabít vaše já. Dítě potřebuje spokojenou a vyrovnanou matku, ne uhnaný uzlíček nervů. „Žijte tak, abyste to byla vy, nikoli jiná maminka z diskuse,“ radí Lucie Mucalová.
Rozvrhněte si čas: Musím, nebo měla bych?
Naložte se svými mateřskými povinnostmi a časem, jak vy sama uznáte za vhodné (Jak být dětem maminkou, nikoli služkou?). „Rozdělte si svoji důležitost a čas mezi ‚musím‘, ‚měla bych‘ a ‚chci‘. To často ukáže, jak kriticky k sobě ženy přistupují a jak nízkou důležitost samy sobě přisuzují,“ říká Iva Filipi.
Věci z kolonky „měla bych“ nahrazujte něčím ze sekce „chci“, protože se musíte starat nejen o dítě a rodinu, ale také o sebe. Místo podlahy, kterou byste měla vytřít, si třeba přečtěte knížku, kterou si přečíst chcete. Pro své dítě tím uděláte mnohem víc, než když mu uvaříte super zdravou večeři o třech chodech!
Nikde není psáno, že s příchodem miminka se žena musí všeho vzdát a plně se oddat mateřství. Je vlastně úplně normální, že Být matkou na plný úvazek řadu žen nebaví.