Ve vzdušném, jednoduše a účelně zařízeném interiéru převládají přírodní materiály i barvy. V japonském stylu je vše vyladěno v dokonalém souladu a zaměřeno na volné proudění energií.
Článek
V současnosti je japonský styl nejenom u nás, ale v celé Evropě hodně populární. Jeho obliba se dá přičíst touze po harmonii, návratu k přírodě a fascinaci východními filozofiemi, jako je například feng-šuej. Tento klasický způsob bydlení může být velmi pohodlný, jestliže ho citlivě propojíte s moderními prvky.
Nemusíte být bytoví designéři, abyste s několika jednoduchými pravidly dokázali sami vytvořit interiér v japonském stylu.
Variabilní prostory
Návrh interiéru v asijském stylu není otázkou nahodilosti, protože dispoziční uspořádání zde vždy respektuje přirozenost a proudění energie. Současně zde ale můžete nalézt i mnoho symbolů a zobrazení, a to jak v podobě detailů, tak i artefaktů a doplňků, a také jejich účelem je posílení energie.
Reálné interiéry zařízené asijským, respektive japonským stylem se vyznačují typickou prostorovou úsporností a variabilností – obytné místnosti se na noc proměňují v ložnice a otevírají se nebo uzavírají pomocí posuvných stěn z rýžového papíru či bambusu.
Jednoduchý nábytek
Většinou se používá nábytek lehký a subtilní, který se snadno přenáší. Interiéry jím nebývají přeplněné, právě naopak a překvapí vás svojí raciálností a strohostí ve výrazu. Zařízení definují jednoduché a přímé tvary bez oblin a zbytečných příkras a všudypřítomné dřevo ve dvou podobách – přirozeně světlé až bělené anebo naopak tmavě mořené.
Dřevo a hedvábí
Hlavním materiálem, se kterým se můžete setkat, je pochopitelně bambus a dřevo. Slouží nejen jako stavební prvek, ale také se z nich zhotovuje nábytek i dekorativní předměty. Často se zde používají pestré textilie, především hedvábí a samozřejmě rýžový papír.
Téměř všechny doplňky jsou v přírodních barvách, občas rozrušených akcentem červené. Na okna nepatří záclony, maximálně je můžete zastínit žaluziemi nebo posuvnými panely. O variantách stínění oken žaluziemi se dočetete v našem dalším článku.
Stylově i u stolu
Japonsko miluje rituály, ty se projevují například při jídle nebo obřadném pití čaje. Proniknout do jejich tajů se vám asi nepodaří, nicméně k iluzi vám dobře poslouží stolní nádobí a čajové soupravy. Pro větší autentičnost můžete pít čaj třeba z maličkých keramických mističek. Také v kuchyni a u stolu panuje více či méně umírněná barevnost.
Přízemní spaní
Pro Japonsko je charakteristické snížené ležení spojené s takzvaným futonem a matrací zhotovenou z koňských žíní. Původně se tyto matrace pokládaly přímo na zem a ráno byly srolovány, aby místnost mohla sloužit jako obytný prostor. Země bývala pokryta rákosovými rohožemi (tatami), jež se těší oblibě i dnes.
Z barev převládají přírodní tóny světlého a tmavého dřeva, béžová ve všech odstínech a také příjemně teplá šedá. V kontrastu k nim jsou černé, červené nebo čistě bílé detaily.
Nechte se volně inspirovat
Pro životní styl Středoevropanů nejsou všechny prvky japonského stylu ideální – například sezení a spaní na zemi jen s rohožemi, polštáři a futony vás zřejmě neosloví. Zkuste se proto zaměřit spíš na účelně a jednoduše zařízené místnosti s převládajícími přírodními materiály a několika charakteristickými dekorativními předměty.