Článek
Cokoli vyrobené ze dřeva je díky podstatě použitého materiálu strukturované, ale i tahle „práce přírody“ se mnohdy ještě zdůrazňuje. Nejde však jen o dřevo; trojrozměrnost se dá navodit také u jiných materiálů či povrchových úprav. Na dotek i na pohled.
Po čem můžete šlapat?
U dřevěných podlah se používá mnoho technik. Například riverstone je způsob řezání, kdy se opracovává prostor kolem suků do hloubky. Při katrování se vytvářejí příčné zářezy. Přirozená kresba dřeva se dá ještě více podtrhnout třeba ručním škrabáním.
Cítit prasklinu nebo suk na dotek můžete i u podlah z umělých materiálů, zde se používá speciální ražba. Nebo ji vidíte jen na pohled, díky technologii digitálního tisku. Pak se tisk realizuje na papír, který se do krytiny zalisuje, nebo se potiskuje základní materiál.
Nejen keramické obklady
Například keramické obklady můžou mít zkosené hrany či jiný trojrozměrný tvar, která vzniká díky formám, jež se používají při výrobě. Také se sází na vodní paprsek, jímž se jednotlivé díly nařežou na požadované tvary a následně se poskládají. A podobně jako u podlah a dalších prvků bytového vybavení i zde je běžný digitální tisk, stačí si vybrat dekor.
Zajímavě vypadají rovněž kameny. Když se průmyslově zpracují, nabízejí širokou škálu použití, třeba jako pracovní desky v kuchyni.
Jak ozdobit zdi
Pokud chcete oživit stěny, vybírejte z dekorativních technik, které vytvoří plastičtější vzhled. „Například benátský štuk imituje mramor. Materiál promíchaný s požadovanou barvou se rovnoměrně natahuje na stěnu, než úplně zaschne. Pak se vyhladí nerezovým hladítkem. Tupování neboli nanášení akrylátové barvy pomocí tupovacího štětce nebo houbičky vytváří efekt podobný batikování. A při vrývání se do vlhké barvy štětcem s tvrdými štětinami vytváří tvary,“ nabízí tipy Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači CZ.
Efektní je rovněž použití moderní stěrky (může imitovat také beton), obkladových panelů nebo tapet.
A co nábytek
„Nábytek v interiéru se vnímá jako statický prvek. Když si však pohrajete se strukturou jeho ploch, snadno vyvoláte iluzi pohybu,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea. Například u fóliovaných dvířek se dá motiv vyfrézovat až do hloubky osmi milimetrů.
Efektně vypadá rovněž fóliovaný povrch označovaný jako crosscut, který imituje dřevo se stopami po pile napohled i na dotek. Malou, ale milou drobností jsou zkosené hrany u akrylátového povrchu.
Strukturu lze reálně pocítit u přírodních materiálů, ale i ta se dá více zvýraznit. Moderní technologie výroby u nábytku z bambusu se jmenuje laminování, s umělými povrchy však nemá nic společného. Více se dočtete zde: Bambus v interiéru: Tenhle materiál budete milovat! Působivý je také ratan s charakteristickými výplety.
Krásné dveře
Dříve byly dveře téměř výhradně hladké, dnes je nabídka daleko širší. Ať už použitím a skladbou dýhy nebo díky umělým povrchům. Jmenujme například laminátový povrch Solo 3D, který dokáže imitovat dřevo včetně jeho přirozené struktury. Roli hrají i detaily, včetně klik, třeba s texturou zvířecí kůže. „Při použití výrazného vzoru na povrchu je dobré volit minimalistický tvar kliky, pak se struktura neztratí v křivkách kování,“ upozorňuje Roman Ulich ze společnosti M.
Další možnosti
Nezapomeňme ani na bytové textilie, ostatně už sama výšivka dodá například ubrusu na zajímavosti. Jinak je struktura látky závislá na technologii tkaní a roli hraje také iluze, kterou navodí zvolený vzor. Pak se zdá, jako by doslova „vystupoval“ z tkaniny.
Dáváte přednost realitě, nebo optickému klamu?