Článek
Tento byt 2+1 o celkové rozloze 64 čtverečních metrů se nachází v centru Moravské Ostravy v jednom z mnoha tamních činžovních domů. Je v pátém patře domu bez výtahu a je jasné, že se hodí spíše pro mladšího či fyzicky zdatnějšího člověka. Ale, jak se ukázalo při komplexní přestavbě, zdánlivá nevýhoda posledního patra se nakonec stala předností.
Přestavba od základu
Interiér byl zcela vybourán až na obvodové zdivo. „Odstranili jsme veškeré vnitřní příčky. Mohli jsme si to dovolit, protože strop ze železobetonové trámové konstrukce je uložen pouze na obvodové a střední nosné zdi vymezující bytovou jednotku. Také jsme nebyli omezeni umístěním příček horních bytů, jak to bývá při jiných rekonstrukcích,“ pochvaluje si architekt Ondřej Vysloužil, jeden z autorů přestavby bytu. Nízký půdní prostor nad bytem šlo využít pro takzvanou světelnou studnu, jíž do bytu přichází denní světlo a k zateplení stropů v bytě.
Pokoje byly prohozeny
Na původním místě zůstal jen vstup, obývací pokoj byl propojen s kuchyňským a jídelním koutem a vytvořil jednotnou a přehlednou linii společenské části, ukončenou ložnicí jako soukromou zónou; ta je na straně s okny. Koupelna, záchod předsíň a technická místnost byly seskupeny a umístěny na opačnou, užší stranu bytu bez oken. Denní světlo do koupelny přivádí již zmíněný světlovod a luxferová stěna, kterou koupelna sousedí se společenskou částí bytu.
Strohá funkčnost vyhovuje
Majitel se rozhodl mít vše nové, tedy i vybavení bytu. Veškerý vestavěný nábytek byl zhotoven na míru a podle návrhu architektů. Praktické posuvné dveře, také zhotovené na míru, působí hezky, a hlavně neubírají místo jako dveře jedno- či dvojkřídlé. Jelikož je majitelem muž, který je navíc často na cestách, bylo zvoleno střízlivé zařízení bytu s důrazem na funkčnost.
Topení je v podlaze
„Pro vybavení jsme zvolili strohý, účelný až industriální styl, vládne zde bílá barva v kombinaci s přírodními odstíny dřeva v podobě průmyslové mozaiky,“ popisuje architektka Markéta Vysloužilová, autorka návrhu interiéru. V rámci rekonstrukce, která majitele přišla na asi 1,2 milionu korun včetně vybavení typovým nábytkem, byla také zateplena nosná stěna sousedící s půdním prostorem a byly instalovány odvětrávací systém a nové podlahové topení.
„Byla tu spousta negativních faktorů, vyřešit tento prostor ke spokojenosti jeho uživatelů byla tedy o to větší výzva,“ shodují se architekti.
Majiteli se přestavba líbí, jak se líbí vám?