Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V devatenáctém století dámské plavky zakrývaly celé tělo. Šlo o jakési dlouhé šaty, které ve vodě samozřejmě pořádně ztěžkly. Zbavit se jich se odhodlala australská plavkyně Annette Kellermann, jež si v roce 1907 nechala navrhnout model podobný plavkám, které tehdy nosili pánové. Byly bez rukávů, sahaly nad kolena, a navíc byly těsné, což vedlo dokonce k jejímu zatčení.
První bikiny se nelíbily feministkám
Oficiálně pak plavky zkrátil americký návrhář Carl Jantzen, který v roce 1913 nabízel jednodílný model se šortkami. Až ve 20. a 30. letech se začal design dále měnit – a co bylo ještě důležitější, velkým vývojem prošel také materiál. Zatímco Jantzen navrhoval plavky z vlněného úpletu, na scénu přišel mnohem praktičtější nylon, který navíc rychleji usychal.
Na přelomu 30. a 40. let se začaly objevovat první dvoudílné plavky a v roce 1946 přišly bikiny tak, jak je známe dnes (rozumějte titěrné). Jejich návrhář (a mimochodem i strojní inženýr) Louis Réard se inspiroval na plážích v Saint-Tropez, kde si všiml, že si ženy vyhrnují okraje plavek, aby se lépe opálily. Modely odhalující břicho nabízel jako „nejmenší plavky na světě“ a pojmenoval je po atolu Bikini, kde se jen pár dní před uvedením jeho návrhu uskutečnil test jaderné bomby. A pořádnou explozi způsobily právě i jeho plavky – ještě nějaký čas byly považovány za kontroverzní a v mnoha zemích bylo jejich nošení na veřejnosti zakázané.
Louis Réard dokonce nemohl najít modelku, která by se v nich ukázala, a tak je předváděla striptýzová tanečnice. Bikiny se tehdy nezamlouvaly ani feministkám, podle nichž měly úsporné plavky vyhovovat spíše vkusu mužů než žen. Na chuť jim nepřišla ani Annette Kellerman, která prohlásila, že bikiny odhalují až příliš a sluší jen dvěma ženám z milionu. „Ukazují linii, jež dělá nohu ošklivou i u těch nejhezčích postav,“ prohlásila tehdy.
Slavné plavky a největší krásky
Navzdory veškeré kritice se pověst bikin postupně zlepšovala a v 50. letech už bylo jejich nošení běžnější. Na popularizaci se tehdy podepsaly také slavné krásky v čele s francouzskou hvězdou Brigitte Bardot. A když si v bondovce v roce 1962 oblékla bikiny švýcarská herečka Ursula Andress, neexistovala žena, která by se jí nechtěla podobat. Podívejte se na nejslavnější modely do fotogalerie. Které další plavky se zapsaly do historie módních dějin?