Článek
Od jakých vstupních dveří byste měli očekávat dokonalejší tepelnou izolaci? Útlum proti zvuku? Odolnost proti požáru? Bezpečnost? Odborníci by jistě řekli, že vše je důležité. A my dodáváme – ano, ale někdy přece jen více.
Bezpečnost v první řadě
Tady je to nerozhodně: bezpečnostní dveře chce většinou každý, ať už majitel rodinného domu, nebo bytu. Rodinný dům je sice obrazně řečeno „více na ráně“, ale ve starších bytových domech zase není problém překonat hlavní dveře do objektu, navíc lapkům nahrává i to, že tady se lidé navzájem moc neznají, nebo si nevšímají, co se děje u sousedů.
Bezpečnostní dveře se dělí do šesti tříd, pro soukromé objekty se jako maximum vnímá 4. bezpečnostní třída. Důležité také je, aby zámkové vložky a kování byly ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné dveře, roli hraje i bezpečnostní zárubeň.
Aby teplo zůstalo doma
Úspora energií je důležitá pro každého, přesto z pohledu tepelné izolace jsou náročnější vchodové dveře do rodinného domu, kvůli přímému kontaktu s vnějším prostředím. Ale třeba máte jiný názor.
Například u někoho vchodové dveře vedou do vstupní chodby či haly, kterou jen prochází. A tento meziprostor vytvoří dostatečné izolační místo mezi exteriérem a obývaným interiérem. U vchodových dveří do bytu se tepelná izolace téměř neřeší, protože ty už jsou uvnitř objektu, kde je stabilní teplota.
Ochrana proti požáru
Vchodové dveře do bytu by měly být odolné vůči požáru. „Nacházejí se uvnitř budovy, tedy v uzavřeném prostoru, v rámci něhož musí oheň zůstat v místě vzniku. Tyto dveře se dělí do několika kategorií, nejčastěji se používají dvě: EW30 a EW45. Úroveň kategorie určuje doba v minutách, po kterou zůstanou plameny izolované za dveřmi,“ vysvětluje Martin Dozrál ze společnosti Solodoor. Za protipožární odolnost ručí výrobce, který své dveře nechává testovat v nezávislé zkušebně.
Naopak u vchodových dveří do domu se protipožární hledisko řešit nemusí, protože jimi vyjdete ven, do otevřeného prostoru.
Hlavně ticho
Na zvukovou izolaci u vchodových dveří do domu se neklade takový důraz, kdežto u vchodových dveří do bytu ano. „Jako zvukově-izolační se vnímají dveře od útlumu zvuku 32 dB a výše,“ vysvětluje Martin Dozrál. Pro vchod do bytu je pak vhodné vybírat dveře plné, nejlépe s posílenou dveřní výplní (většinou jde o speciální polyuretanové pěny). Podstatné je i kvalitní těsnění po celém obvodu dveřního křídla.
Materiály a povrchové úpravy
„Například u dveří do domu se nejčastěji používá dřevo, hliník a plast, případně kombinace nebo i spojení se sklem. Na každém materiálu najdete něco dobrého, třeba hliníkové dveře jsou pevnější a mají delší životnost než plastové, kdežto plastové zase slibují lepší tepelnou izolaci,“ připomíná Miroslav Culka ze společnosti Dafe-plast.
U vstupních dveří do bytu zase zaujme možnost opatřit je z každé strany jiným dekorem. Proč? Zvnějšku můžou být vizuálně obdobné jako třeba ty sousedovy (když příliš nevyčnívají, nelákají tolik případné lupiče), a z interiérové strany zase sladěné s ostatními dveřmi, které máte doma.
A jak vypadají vaše vchodové dveře?